Nowe rozporządzenie w związku z ograniczeniami epidemicznymi. Zobacz, co się zmieni

Artykuł
Premier Mateusz Morawiecki
Facebook/Kancelaria Premiera

Od dzisiaj obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie liczy 20 stron i jest bardzo szczegółowe.

Według wydanego rozporządzenia, osoba przybywająca do kraju zza granicy do 27 grudnia musi przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej informację pod jakim adresem będzie odbywać 10-dniową kwarantannę oraz podać swój numer telefonu. Straż Graniczna przekaże wówczas uzyskane dane do systemu teleinformatycznego ochrony zdrowia. Administratorem danych jest minister zdrowia.

Rozporządzenie Rady Ministrów zawiera jednak listę wyłączeń z obowiązku kwarantanny. Obejmuje ona m.in. niektórych kierowców, marynarzy i rybaków wracających do portów, czy funkcjonariuszy służb mundurowych wykonujących obowiązki i dyplomatów.

Osoba zamieszkująca z chorym na Covid-19 musi poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji przez zakażonego. Informacja o objęciu kwarantanną lub izolacją może być przekazana ustnie, przez telefon lub za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.

Obostrzenia

Zgodnie z rozporządzeniem, do 27 grudnia obowiązuje wciąż zakaz otwierania dyskotek, klubów nocnych. Tańczyć można w sportowych klubach tanecznych. Zamknięte pozostają też baseny, siłownie, aquaparki - z wyjątkiem przeznaczonych dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego.

Hotele mogą świadczyć usługi tylko dla osób będących w podróży służbowej, zawodników na zgrupowaniach, medyków oraz pacjentów i ich opiekunów.

Potwierdzeniem celu podróży ma być dokument wystawiony przez pracodawcę, związek sportowy lub oświadczenie gościa.

Do 27 grudnia zamknięte pozostają także kina i muzea. Wyjątkiem są lasy oraz zabytkowe parki i ogrody.

Zakryte usta i nos

Otwarte pozostają kasyna, branża beauty i biblioteki.

Do 27 grudnia w sklepach, na targowiskach i na stacjach benzynowych obowiązuje noszenie rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcja rąk.

Obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, odzieży lub przyłbicy obowiązuje w obiektach handlowych i usługowych, w środkach transportu, w miejscach ogólnodostępnych takich jak drogi, cmentarze, parkingi leśne, promenady, na terenie nieruchomości wspólnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, we wszelkich budynkach użyteczności publicznej, takich jak banki, poczty, sądy. Twarz trzeba zasłaniać także w kościołach, nie dotyczy to sprawującego kult religijny w czasie jego sprawowania.

Odstępstwami od zasłaniania nosa i ust są miejsca, takie jak las, park, plaża, czy jazda konna. Masek nie muszą nosić też przedszkolaki do 3. roku życia i zajmujące się nimi osoby.

Do 27 grudnia obowiązuje ponadto zakaz organizowania zgromadzeń większych niż 5 osób w odległości mniejszej niż 100 metrów.

Na imprezę domową można zaprosić najwyżej 5 osób, nie licząc domowników.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy