Nowe rondo w Bielsku-Białej. Nosi imię Bolka i Lolka

Artykuł
Pomnik Bolka i Lolka w Bielsku-Białej
Fot. domena publiczna

Bolek i Lolek zostali patronami ronda otwartego niedawno obok bielskiego Studia Filmów Rynkowych, w którym powstały kreskówki z ich przygodami.

Wniosek w sprawie nadania rondu nazwy Bolka i Lolka złożyło Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej. „W swoim piśmie jego członkowie podkreślili bliskość usytuowania Studia Filmów Rysunkowych, instytucji kulturalnej znanej na całym świecie, związanej z postaciami animowanymi” – podał magistrat. Uchwałę przegłosowali radni.

Rondo położone jest obok siedziby Studia, na obrzeżu bielskiej starówki. Powstało, by usprawnić ruch, a zwłaszcza dojazd do pobliskich szkół, Muzeum Bajki i Animacji, które wkrótce tu powstanie, a także planowanego przy nim parkingu.

Pomysł serialu o przygodach Bolka i Lolka powstał w 1962 roku. Jego pomysłodawcą był reżyser Władysław Nehrebecki. Chłopców wzorował na swoich synach: 12-letnim Janie, pierwowzorze Bolka, i o dwa lata młodszym Romanie, który był filmowym Lolkiem.

Pierwsza kreskówka z tej serii pt. „Kusza”, została zrealizowana w 1963 r. Przez 23 lata nakręcono ponad 180 filmów krótkometrażowych i dwa pełnometrażowe. Według szacunków obejrzało je około miliarda ludzi. W 1997 r. zwyciężyły w polskim plebiscycie na dobranockę wszech czasów.

Źródło: dzieje.pl/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy