Nowe przepisy dotyczące kupna samochodów. Zarejestruj auto w salonie, przez internet

Artykuł
Salon musi założyć konto firmowe na ePUAP
Fot. pixabay/PIRO4D

W piątek weszły w życie przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, które umożliwiają rejestrację nowego samochodu w salonach sprzedaży.

Od piątku każda osoba, która kupi nowe auto, nie musi jechać do urzędu, by je zarejestrować. Może tego dokonać pracownik salonu sprzedaży przez internet.

- Dzięki nowej e-usłudze Zarejestruj pojazd za pośrednictwem salonu, udostępnionej na portalu GOV.pl, samochód może zarejestrować za ciebie uprawniony do tego przedstawiciel dealera lub salonu sprzedaży. Ty musisz jedynie przekazać mu pisemne upoważnienie podpisane własnoręcznie lub elektronicznie. O nic więcej nie musisz się martwić - poinformowała KPRM.

Należy pamiętać, że nowa usługa dotyczy tylko salonów sprzedaży i nowych pojazdów. W przypadku salonów oferujących samochody w leasingu i kupna używanego auta cały czas konieczna jest rejestracja w urzędzie.

Zgodnie z komunikatem, pracownik salonu zajmie się procedurą rejestracji od początku do samego końca. Wniosek o rejestrację będzie mógł złożyć internetowo, dzięki elektronicznemu formularzowi.

O tym nie możesz zapomnieć

We wniosku powinny znaleźć się dokumenty potwierdzające nabycie pojazdu, dowód uiszczenia opłaty za wydanie pozwolenia czasowego oraz opłaty ewidencyjnej oraz kopia karty pojazdu. Do tego we wniosku powinny znaleźć się informacje dotyczące właściciela pojazdu – imię i nazwisko, numer PESEL, data i miejsce urodzenia, dane identyfikujące pojazd (w tym numer VIN), numer nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu, dane techniczne pojazdu – rodzaj, marka, model, itd. oraz adres salonu sprzedaży.

- Zastanawiacie się pewnie, co z odbiorem dokumentów i tablic? W tym celu również nie trzeba będzie iść do urzędu (choć, jeśli ktoś chce, można) – wystarczy poprosić we wniosku o ich przesłanie do salonu lub do domu - zapytano w komunikacie KPRM.

Salon musi założyć konto firmowe na ePUAP. Tylko i wyłącznie za jego pośrednictwem, pracownicy, wyposażeni w podpis zaufany, osobisty lub kwalifikowany, będą mogli składać wnioski z upoważnienia swoich klientów. Taki elektroniczny wniosek trafi do wskazanego urzędu, w którym nastąpi rejestracja zgodnie z wytycznymi, zawartymi w dokumencie.

- Dążymy do tego, aby każdy pojazd, również ten z drugiej ręki, mógł być rejestrowany online, bezpośrednio przez właściciela. Aby tak się stało, konieczna jest cyfrowa archiwizacja dokumentów związanych z rejestracją. Aktualnie nad tym pracujemy - przyznał sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski, cytowany w komunikacie.

Źródło: bankier

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy