Nowe inwestycje Orlenu. Obajtek: Budujemy koncern na miarę XXI w.

Artykuł
Zakłady petrochemiczne (zdj. ilustracyjne)
Facebook/PKN Orlen

- Budujemy koncern, który będzie bardzo mocno oddziaływał na polską gospodarkę. Koncern, który będzie bardzo silny w regionie — powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

- Orlen najbardziej dynamicznie się rozwija jako firma. Mamy gigantyczne zyski. Nawet w czasie pandemii. Jesteśmy coraz lepiej notowani. Robimy największe inwestycje w historii koncernu. Są to inwestycje petrochemiczne, rafineryjno-energetyczne — powiedział Obajtek na antenie radiowej Jedynki.

Daniel Obajtek przyznał, że Orlen realizuje największy proces akwizycji. „Kupiliśmy: Grupę Energa, Spółkę Trans Polonia, Ruch, budujemy dom mediowy. Kupiliśmy Polskę Press” - wymienił.

Koncern jest w przededniu potężnych fuzji

- Jesteśmy w przededniu potężnych fuzji — zdradził Daniel Obajtek i dodał: „przejmujemy Grupę Lotos i PGNiG”.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek nie wyklucza, że nie ogłosi do lipca partnera przy transakcji przejęcia Grupy Lotos. Właśnie w lipcu mija termin na znalezienie inwestora, wyznaczony przez Komisję Europejską — Orlen miał między innymi sprzedać niezależnemu podmiotowi 30 procent udziałów w Lotosie.

Daniel Obajtek powiedział, że dokładny termin będzie kwestią negocjacji. Nie wykluczył, że Orlen „trochę go przeciągnie”.

Orlen nie będzie się spieszył z wyborem partnera

Zapewnił, że nie będzie się spieszył z wyborem, bo musi być wybrany partner, który da bezpieczeństwo. Aby opóźnić termin, trzeba by zgłosić Komisji Europejskiej wniosek o jego wydłużenie.

Daniel Obajtek mówił też, że nie jest wcale przesądzone, że dojdzie do sprzedaży aktywów Lotosu. Nie wykluczył, że może dojść do wymiany aktywów z innym podmiotem, w innym regionie.

Równocześnie dodał, że jest kilku oferentów na zakup 30 procent Lotosu. Prezes Orlenu zapewniał też, że nie ma ryzyka, że sprzedane udziały w Lotosie trafią potem w ręce Rosjan.

Oprócz Lotosu Orlen ma też wkrótce dokończyć proces przejmowania Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

- Budujemy koncern, który będzie bardzo mocno oddziaływał na polską gospodarkę, koncern, który będzie bardzo silny w regionie — powiedział gość Programu 1 Polskiego Radia.

Niowe inwsestycje Orlenu

Daniel Obajtek zapowiedział, że Orlen wyda na nowe inwestycje 140 miliardów złotych w ciągu 10 lat. Zaznaczył również, że mniej petrochemii będzie sprowadzanej do Polski. „Będziemy łączyć zakupy ropy i gazu w przyszłości. Automatycznie częściowo odpadnie część pośredników” - wytłumaczył prezes PKN Orlen.

Gość polskiego radia opowiedział także o „największej inwestycji petrochemicznej w Europie”.

- To jest inwestycja, która obejmuje około 100 hektarów. Będzie kosztowała dokładnie 13,5 miliarda złotych. To jest inwestycja w nowoczesną petrochemię, która będzie dawała nam bezpieczeństwo — powiedział Daniel Obajtek.

Prezes PKN Orlen wyjaśnił, że petrochemię stosuje się do produktów budowlanych, do branży spożywczej, farmaceutycznej, energetycznej, drogowej. „Będziemy eksporterem petrochemii, a nie jej importerem” - dodał i przyznał, że ta inwestycja jest już rozpoczęta.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy