Nowa gra IPN. O pilotach broniących Lwowa

Artykuł
ipn

„7” jest dynamiczną grą planszową dla dwóch osób. Zadaniem 7. Eskadry Myśliwskiej jest powstrzymanie 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego, która galopuje w kierunku Lwowa. Polscy i amerykańscy lotnicy starają się zatrzymać natarcie bolszewików na linii Bugu. Obrona Lwowa to jeden z ważniejszych epizodów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Bitwa Lwowska toczy się w połowie sierpnia równocześnie z Bitwą Warszawską. Losy całej wojny wiszą na włosku. Lotnictwo opóźniło marsz konnicy i dało czas na ściągnięcie posiłków do obrony miasta.

Skąd w 1920 roku polskim wojsku amerykańscy piloci? Amerykańskich ochotników sprowadził do Polski, dzięki życzliwości głównodowodzącego w I wojnie światowej Amerykańskich Sił Ekspedycyjnych gen. Johna Pershinga, gen. Tadeusz Rozwadowski. W sumie w eskadrze służyło 21 Amerykanów. Bodaj najbardziej barwną postacią spośród nich był ppłk Wojska Polskiego Merian C. Cooper. Jego prapradziad walczył w bitwie pod Savannah u boku Kazimierza Pułaskiego. Do idei zwerbowania amerykańskich lotników Cooper musiał przekonać samego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Później został także zastępcą dowódcy i dowódcą Eskadry. Zestrzelony przez bolszewików trafił do niewoli, skąd uciekł i po przejściu 700 kilometrów dotarł na Łotwę, a potem z powrotem do Polski.

Cooper stał się pierwowzorem postaci kpt. Bonda w jednej z największych superprodukcji polskiego kina międzywojennego „Gwiaździsta eskadra” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Film przedstawiał historię pilotów 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki. Jako film niemy miał swoja premierę w 1930 roku, a światową już w wersji udźwiękowionej w 1933 roku. Niestety w 1945 roku Sowieci zadbali, żeby do naszych czasów nie zachowała się żadna kopia filmu.

Po zakończeniu wojny Cooper powrócił do USA, gdzie zrobił oszałamiającą karierę w Hollywood. Wyprodukował w sumie 62 filmy, dwa wyreżyserował, do ośmiu napisał scenariusze. Najsłynniejszym z jego filmów był „King Kong” z 1933 roku. To on stworzył także duet Fred Astaire i Ginger Rogers. W 1952 roku otrzymał Oscara za twórczy wkład do sztuki filmowej. Z lotnictwem się nie rozstał. W latach 1930-1932 był m.in. dyrektorem linii lotniczych Pan Am. Podczas II wojny światowej był szefem sztabu Amerykańskich Sił Powietrznych w Chinach, a potem zastępcą szefa sztabu lotnictwa amerykańskiego na Pacyfiku. Karierę w armii zakończył w stopniu generała brygady.

Premiera nowej gry edukacyjnej IPN „7” odbędzie się 28 czerwca (niedziela) o godz. 12:00 w ramach Małopolskiego Pikniku Lotniczego w sali kinowej Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, al. Jana Pawła II 39. Gracze będą mogli wcielić się w role pilotów 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusz Kościuszki walczących w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku. W wydarzeniu wezmą udział polscy potomkowie organizatora eskadry Meriana C. Coopera: dr Małgorzata Pierzchalska i Wojciech Słomczyński.

Źródło: ipn

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy