Noc Muzeów w Warszawie. Rekordowa frekwencja w Zamku Królewskim

Portal TV Republika 17-05-2023, 21:00
Artykuł
Zamek Królewski w Warszawie

Ponad 11 tys. gości odwiedziło Zamek Królewski w Warszawie wraz z Pałacem Pod Blachą podczas tegorocznej Nocy Muzeów. To absolutny rekord frekwencyjny po wznowieniu imprezy po przerwie spowodowanej pandemią. Tym razem Zamek zaprosił gości w podróż przez najpiękniejsze sale Apartamentu Wielkiego i Królewskiego. Na zwiedzających czekały także wnętrza Pałacu Pod Blachą.

Uczestnicy Nocy Muzeów mieli szansę poznać Apartament Wielki, a więc najpiękniejsze sale reprezentacyjne, a wśród nich Salę Rady, Wielką, Rycerską i oczywiście Salę Tronową z odtworzonymi srebrnymi, haftowanymi orłami na zaplecku tronu. Uwagę gości przykuwały także Pokój Marmurowy – ze słynnymi portretami królów Polski, Galeria Owalna czy Antyszambra.

Nieco bardziej kameralny nastrój panował w Apartamencie Królewskim, w którym zwiedzający odwiedzili pomieszczenia mieszkalne Króla. Goście mogli podziwiać Pokój Sypialny, Garderobę i Gabinet Króla, a także słynny Pokój Canaletta – z kolekcją wedut. Zwiedzający docenili te wyjątkowe pomieszczenia, które wypełniają odzyskane i odrestaurowane pamiątki oraz niezwykła kolekcja dzieł sztuki, głównie obrazów i rzeźb.

W Pałacu Pod Blachą można było zwiedzać Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego, a w nim m.in. kolekcję obrazów olejnych i akwarel, rysunków i grafik.

Jak zawsze podczas Nocy Muzeów w Zamku panowała niezwykła atmosfera, a wśród gości można było spotkać turystów z Polski i z całego świata.

Źródło: Zamek Królewski w Warszawie

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy