Niezwykłe odkrycie. Znaleziono szczątki żołnierza z czasów I wojny światowej

Artykuł
Fot. KPP w Sochaczewie

W Nowej Suchej podczas prac ziemnych przy torowisku odkryto szczątki ludzkie. Z ustaleń wynika, że należą one do żołnierza armii królestwa Wirtembergii.

Podczas prac ziemnych przy torowisku w Nowej Suchej natrafiono na ludzkie szczątki. Ze wstępnych ustaleń wynika, że należą one do żołnierza armii królestwa Wirtembergii, poległego prawdopodobnie w grudniu 1914 lub styczniu 1915 roku podczas działań wojennych prowadzonych na tym terenie.

Podczas eksploracji okazało się, że oprócz szczątków żołnierza w ziemi były jeszcze elementy umundurowania i wyposażenie wojskowego. Zabezpieczono skorodowany bagnet wzór 1898 z elementami pochwy, elementy obuwia, skórzanego pasa i pikielhauby, guziki i haki mundurowe, a także trzy ładownice z nabojami. W standardowym wyposażeniu żołnierze mieli dwie ładownice, więc ich nadprogramowa ilość może świadczyć o przygotowaniu do intensywnego okresu walk.

294113291_670

Znalezione przedmioty zostały przekazane do konserwacji i depozytu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Szczątki zostały zabezpieczone i teraz oczekują na decyzje organów o miejscu pochówku.

To kolejne szczątki ludzkie, które są bezpośrednio związane z działaniami wojennymi prowadzonymi na terenie powiatu sochaczewskiego. Pozwalają one na prowadzenie badań i poznanie historii działań wojennych, które toczyły się na tym terenie. Pozwala to również na godny pochówek ofiar wojny, niezależnie od tego, po której stronie walczyły.

294113294_670

Źródło: KPP w Sochaczewie

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy