Niezwykła wystawa we Wrocławiu. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe w Pałacu Królewskim

Artykuł
Szopka Śląska z kolekcji Henryka Tomaszewskiego i Stefana Kaysera
mmw.pl

W Pałacu Królewskim, głównej siedzibie Muzeum Miejskiego Wrocławia do końca lutego można podziwiać krakowskie szopki bożonarodzeniowe.

Na wystawie prezentowanych jest ponad 30 ruchomych szopek. Największa z nich ma ponad 2 metry wysokości, a najmniejsza jedynie 20 centymetrów. Poza wspomnianymi arcydziełami Muzeum Miejskie Wrocławia oferuje również możliwość oglądania eksponatów związanych z dolnośląską tradycją i regionalnym folklorem.

Za pierwszego twórcę szopki bożonarodzeniowej uważa się św. Franciszka z Asyżu. Jednak tradycja ich wykonywania w największym stopniu rozwinęła się na niemieckojęzycznych obszarach górskich, Tyrolu, Bawarii i Śląsku. Pierwsze szopki na Śląsku pojawiły się już w drugiej połowie XVI wieku. Początkowo ustawiano je w kościołach i magnackich rezydencjach. Najpiękniejsze z nich powstawały w Kotlinie Kłodzkiej oraz na Przedgórzu Sudeckim. Wykonywali je zarówno znani artyści, jak i cała rzesza uzdolnionych rzeźbiarzy amatorów.

Na wystawie we wrocławskim Pałacu Królewskim prezentowane jest kilkadziesiąt unikatowych szopek śląskich, w tym niezwykle rzadkie szopki skrzynkowe z kolekcji Henryka Tomaszewskiego, twórcy wrocławskiej pantomimy. Część szopek śląskich została wypożyczona z Domu Śląskiego koło Bonn. Ekspozycje uzupełniają słynne szopki krakowskie.

Wystawa ma charakter czasowy, a szopki bożonarodzeniowe we wrocławskim Pałacu Królewskim można oglądać od środy do niedzieli, do końca lutego. Cena biletu normalnego wynosi 15 zł, a ulgowego 10 zł.

Źródło: mmw.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy