Niepokojące wieści z Orlenu! Były prezes koncernu komentuje sytuację, przypominając, jak było przed rządami koalicji 13 grudnia

Portal TV Republika, wch 23-05-2024, 15:00
Artykuł
Wikipedia

Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące tego roku wyniósł 2 mld 785 mln zł i był niższy o 6 mld 686 mln zł w porównaniu analogicznym okresem roku ubiegłego - podał wczoraj koncern w skonsolidowanym raporcie kwartalnym. Sytuację skomentował dziś na Twitterze były prezes Orlenu Daniel Obajtek.

"Zysk @GrupaORLEN za pierwszy kwartał niższy prawie o 7 mld zł (!) w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jaki jest powód tak fatalnego wyniku? Spółka jest sparaliżowana, nie podejmowane są żadne decyzje inwestycyjne, wyrzucono doświadczonych ludzi. Panowie @donaldtusk @bbudka - chylicie @GrupaORLEN ku upadkowi. Skąd weźmiecie 15 mld zł na zamrożenie cen gazu? Paliwo na stacjach jest prawie po 7 złotych. Gdzie to obiecane po 5,19? „Stajnia Augiasza” za czasów Obajtka? To jak nazwiecie tę sytuację?", czytamy na Twitterze Daniela Obajtka

Przypominamy, że jak poinformowały nowe władze koncernu, przychody ze sprzedaży Grupy Orlen za trzy miesiące tego roku roku wyniosły 82 mld 332 mln zł i były niższe o 33 mld 496 mln zł rok do roku. Jak wyjaśniono w komunikacie, spadek przychodów ze sprzedaży dotyczył głównie segmentu gaz, rafineria, energetyka oraz wydobycie.

Jak z kolei podaje portal wgospodarce.pl, akcje Orlenu zaliczają ostry zjazd. "Podane wczoraj przez Grupę Orlen bardzo słabe wyniki finansowe za I kwartał spowodowały wyprzedaż walorów spółki na GPW. Wynik Orlenu za I kwartał 2024 r. był najgorszy od dwóch lat. To pierwszy pełny kwartał i pierwsza porcja wyników spółki po odejściu prezesa Daniela Obajtka", czytamy na portalu.

Wgospodarce.pl alarmuje: "Od początku dzisiejszej sesji GPW kurs akcji Orlenu mocno zniżkuje. Maksymalnie po godzinie 9.00 spadek kursu walorów koncernu sięgał 6,48 proc., a około godziny 10.00 kurs był niższy o 4,70 proc. niż na otwarciu sesji, stabilizując się na poziomie 68 zł za akcję. Około godziny 11.00 spadek kursu nieco się jeszcze pogłębił, do 67,7 zł za papier. Giełda notuje także ogromne obroty na walorach Orlenu".

Czy można zaradzić dramatycznej sytuacji?!

Źródło: twitter, wgospodarce.pl, Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy