Niemieckie media: USA organizowały z terytorium Niemiec porwania i tortury

Artykuł

Telewizja NDR oraz dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zapowiedziały publikację materiałów dowodzących, że walcząc z terroryzmem Amerykanie porywali i torturowali podejrzanych, działając z terytorium Niemiec.

Amerykańska Secret Service oraz ministerstwo bezpieczeństwa narodowego USA zatrzymywały na niemieckich lotniskach podejrzanych o terroryzm - poinformował dziennikarz "Sueddeutsche Zeitung" John Goetz. Agenci inwigilowali na polecenie USA osoby ubiegające się o azyl i zbierali informacje, które mogły mieć znaczenie w wyznaczaniu celów ataków bezzałogowych samolotów - dronów. Zadanie budowy więzień przeznaczonych do torturowania (więźniów) otrzymała baza CIA we Frankfurcie nad Menem.

Jak powiedział Goetz, informacje pochodzą od informatorów z USA oraz są wynikiem poszukiwań w amerykańskich bankach informacji. - Emerytowani funkcjonariusze amerykańskich służb bezpieczeństwa są bardzo rozmowni - powiedział Goetz. dziennikarz towarzyszył posłowi niemieckich Zielonych Hansowi-Christianowi Stroebele w niedawnym spotkaniu z byłym pracownikiem amerykańskich służb wywiadowczych Edwardem Snowdenem w Moskwie.

Obie redakcje zapowiedziały rozpoczęcie w piątek publikacji materiałów o działalności służb USA zatytułowanych "Tajna wojna".

dch, PAP, fot. Ralf Roletschek/CC

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy