Niemcy swoje, Scholz swoje. Co nasi sąsiedzi zza Odry sądzą o Chinach?

Artykuł
canva.com

Odkąd w przestrzeni medialnej pojawiła się informacja o planach wizyty niemieckiego kanclerza w Chinach, budziło to mieszane uczucia wśród społeczności na całym świecie. Niemcy, które mają tendencje do gospodarczego uzależniania się od innych krajów, co pokazały relacje z Rosją, powinny być bardziej ostrożne, a przede wszystkim wstrzemięźliwe przed tego typu działaniami. Jak widać, ostrożność i rozwaga nie wpisują się w cechy polityki Olafa Scholza. Co na to niemieckie społeczeństwo? Z najnowszego sondażu telewizji ARD-DeutschlandTrend wynika, iż 49 proc. badanych uważa, że Niemcy powinny ograniczyć współpracę gospodarczą z Chinami. Co trzeci pytany (34 proc.) chciałby kontynuować relacje z Pekinem w dotychczasowym zakresie. Co dziesiąty (10 proc.) opowiada się za ich rozbudowaniem.

Zdecydowana większość, bo aż 87 proc., chciałaby, aby rząd zadbał o większą niezależność gospodarczą Niemiec od krajów niedemokratycznych. 

Tajemnicą nie jest, iż Chiny już teraz są najważniejszym partnerem handlowym Niemiec pod względem wielkości importu i eksportu - powiadomiła ARD. Planowany udział chińskiego państwowego przedsiębiorstwa żeglugowego Cosco w jednym z czterech terminali kontenerowych portu w Hamburgu znalazł się ostatnio w centrum uwagi opinii publicznej. Pomimo ostrzeżeń ze strony wyspecjalizowanych ministerstw, Federalny Urząd Kanclerski pozostał przy swoim: w zeszłym tygodniu rząd federalny zgodził się na objęcie przez Cosco do 24,9 proc. udziałów w terminalu. Większość obywateli ocenia to krytycznie: 69 proc. uważa, że ta decyzja jest błędna. Z kolei co piąty (20 proc.) sądzi, że jest to słuszne.

Zobacz też: Scholz spotkał się z prezydentem Chin. Padła deklaracja. Z czyich ust?

Na pytanie, czy Chiny stanowią obecnie zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa, 19 proc. badanych odpowiada, że "zdecydowanie", a 44 proc. "raczej tak" - łącznie 63 proc. 30 proc. mówi "raczej nie" lub "zdecydowanie nie". Pytanie to zadano również na początku października o Rosję - przypomniała ARD. Wówczas 56 proc. oceniło, że Rosja "zdecydowanie" zagraża bezpieczeństwu świata, a 30 proc. uznało, że "raczej tak" - razem 86 proc. Tylko 12 proc. odpowiedziało "raczej nie" lub "zdecydowanie nie".

Polecamy również: Scholz jedzie do Pekinu. Spotka się z Xi. Chiny zacierają ręce. Czemu? 

Dziś z wizytą w Chinach gości kanclerz Niemiec Olaf Scholz. To pierwsza oficjalna wizyta polityka tak wysokiego szczebla w Pekinie od 2019 roku - podkreśliła ARD.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy