Niemcy przejrzeli już na oczy. Bundeswehra rusza z turbo szkoleniami

Artykuł
Reuters

Bundeswehra rozpocznie w przyszłym tygodniu szkolenie ukraińskich załóg na czołgu Leopard 2. Według informacji portalu tygodnika "Spiegel" w ostatnich dniach siły powietrzne przetransportowały już z Polski do Niemiec pierwsze grupy ukraińskich żołnierzy.

"Bundeswehra planuje swoiste turbo szkolenie dla ukraińskich żołnierzy, z których część pochodzi bezpośrednio z linii frontu w okolicach miejscowości Bachmut", informuje w sobotę portal. "W ciągu zaledwie sześciu do ośmiu tygodni mają nauczyć się podstaw obsługi skomplikowanego systemu uzbrojenia, przećwiczone ma być także współdziałanie czołgów bojowych Leopard i bojowego wozu piechoty Marder. Ze względu na brak czasu można uczyć tylko podstaw (...)".

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca marca wyszkoleni żołnierze powinni wraz z czołgami Leopard wrócić na front na Ukrainie. Szkolenie na czołgach bojowych to tylko część różnych programów szkoleniowych dla ukraińskich żołnierzy w Niemczech.

Według informacji "Spiegla" od początku wojny w lutym przeszkolono około 1500 ukraińskich żołnierzy na systemach uzbrojenia, takich jak system przeciwlotniczy Gepard czy Panzerhaubitze 2000, które Niemcy dostarczyły Ukrainie.

Pod koniec stycznia Niemcy podjęły decyzję o dostarczeniu Ukrainie czołgów Leopard 2.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy