Niemcy: ogłoszono ministrów w nowym rządzie koalicyjnym

Artykuł
Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz ogłosił w poniedziałek skład personalny stanowisk ministerialnych SPD w rządzie koalicyjnym. Socjaldemokracja jest ostatnią z trzech partii tworzących nowy niemiecki rząd, która ogłosiła nominacje. Zieloni i liberałowie z FDP zrobili to już wcześniej.

Scholz powiedział, że bardzo się cieszy, iż połowa stanowisk ministerialnych w nowym rządzie będzie obsadzona przez kobiety. To także odzwierciedla nasze społeczeństwo - powiedział kandydat SPD na kanclerza. Bezpieczeństwo kraju powinno być w rękach silnych kobiet, dlatego Nancy Faeser, przewodnicząca SPD w Hesji, ma zostać ministrem spraw wewnętrznych, a była minister sprawiedliwości Christine Lambrecht - ministrem obrony.

Na oświadczenie Scholza w sprawie obsady stanowisk czekano z niecierpliwością, spekulując przede wszystkim na temat stanowiska ministra zdrowia - przypomina portal RND. Wielu obywateli życzyło sobie, aby ten urząd przejął ktoś, kto zna się na rzeczy - powiedział Scholz. W związku z tym zaproponował na to stanowisko eksperta SPD ds. zdrowia Karla Lauterbacha.

Pełny skład ministrów z SPD to: zdrowie - Karl Lauterbach (ekspert ds. zdrowia w grupie parlamentarnej SPD), sprawy wewnętrzne - Nancy Faeser (przewodnicząca SPD w Hesji), obrona - Christine Lambrecht (poprzednio federalna minister sprawiedliwości), budownictwo - Klara Geywitz (polityk SPD z Poczdamu), współpraca gospodarcza i rozwój - Svenja Schulze (poprzednio federalna minister środowiska), praca i sprawy społeczne - Hubertus Heil (dotychczasowy szef resortu), szef Urzędu Kanclerskiego - Wolfgang Schmidt.

SPD jest ostatnią z partii nowej koalicji, która ogłosiła swoje stanowiska ministerialne. Z ramienia Zielonych ministerstwo spraw zagranicznych obejmie Annalena Baerbock, ministerstwo gospodarki i ochrony klimatu wicekanclerz Robert Habeck, ministerstwo rodziny reprezentować będzie Anne Spiegel, a ministerstwo środowiska Steffi Lemke. Cem Ozdemir zostaje ministrem rolnictwa.

FDP ma Christiana Lindnera jako ministra finansów, Volkera Wissinga jako ministra transportu, Marco Buschmanna jako ministra sprawiedliwości i Bettinę Stark-Watzinger jako minister edukacji.

Bundestag w środę ma wybrać Olafa Scholza na nowego kanclerza Niemiec.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy