Niemcy: kończy się epoka Merkel. Nie będzie już ubiegała się o urząd kanclerza

Artykuł
Szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel
Fot. PAP/EPA/MICHELE TANTUSSI / POOL

W telewizyjnym orędziu noworocznym kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że nie będzie kolejny raz ubiegała się o urząd szefowej federalnego rządu.

W telewizyjnym orędziu noworocznym kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że nie będzie kolejny raz ubiegała się o urząd szefowej federalnego rządu.

 

Merkel mówiła o dramatycznych skutkach pandemii koronawirusa i wyzwaniach, w obliczu których stanęli rządzący nie tylko krajem naszych zachodnich sąsiadów.

 

– To było i jest politycznym, społecznym i gospodarczym wyzwaniem stulecia – podkreśliła kanclerz Merkel. Jak wskazała, ten „historyczny kryzys” może potrwać do końca 2021 r., pomimo że wszyscy wiążemy duże nadzieje ze szczepionką.

 

– To trudne czasy dla naszego kraju. I to długo potrwa – powiedziała polityk. Jak się okazuje, to prawdopodobnie ostatnie jej noworoczne orędzie jako szefowej rządu. Angela Merkel zapowiedziała, że w jesiennych wyborach do Bundestagu nie będzie ubiegać się już o stanowisko kanclerza Niemiec. Jeżeli za rok sprawowałaby ten urząd, to tylko w przypadku opóźnienia procesu tworzenia nowego rządu.

 

Jak ocenił w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia prof. Piotr Madejczyk, oznacza to wielką zmianę, ponieważ Angela Merkel już od ponad 15 lat w pełni dominuje na niemieckiej scenie politycznej.

 

– Pewna epoka się kończy w ten sposób – podkreślił ekspert.

 

Kto zastąpi kanclerz Merkel? W ocenie prof. Madejczyka, na pierwszy plan wybija się trzech polityków: Armin Laschet, Norbert Röttgen i Friedrich Merz.

 

– Czekają ich trudne wybory, bo wszyscy kandydaci są dość silni. Jesteśmy też w trakcie pandemii i wszystkie błędy albo dobre posunięcia mogą zdecydować o tym, kto finalnie zostanie kanclerzem Niemiec – podkreślił.

Źródło: Polskie Radio, IAR

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy