Nielegalnej migracji Polska mówi „NIE”. Zapora elektryczna już gotowa?

Artykuł
twitter.com/@MSWiA_GOV_PL

Budowa pierwszego odcinka zapory elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej dobiegła końca. Wszyscy pamiętamy wydarzenia sprzed roku, kiedy to setki migrantów dziennie chciały przedostać się nielegalnie na nasze terytorium. "Myślę, że na koniec roku powinniśmy już mieć całość zapory", mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, będąc na miejscu.

W dniu dzisiejszym minister MSWiA Mariusz Kamiński oraz wiceminister MSWiA Maciej Wąsik odwiedzili Podlaski Oddział Straży Granicznej. W wydarzeniu związanym z zakończeniem prac przy pierwszym odcinku bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej wziął udział również komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Minister Kamiński przypomniał, że właśnie w tym miejscu rok temu doszło do wydarzeń, podczas których dochodziło do agresywnych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. "Sceny, których chcielibyśmy uniknąć a które zafundował nam reżim białoruski. A tak naprawdę była to akcja przygotowująca wojnę na Ukrainie", mówił..

Zaznaczył, że po roku mamy sytuację względnego uspokojenia. "Dzięki gigantycznemu wysiłkowi państwa polskiego, ale również Straży Granicznej".

"Już kilka miesięcy temu oddaliśmy wysoką na 5,5 metra zaporę inżynieryjną do użytku. W piątek otwieramy pierwszy odcinek zapory elektronicznej", przyznał szef MSWiA. Podkreślił, że to właśnie te dwie zapory będą dawały tę całość, jaką będzie dysponowała Straż Graniczna. "Czyli niesłychanie istotne instrumenty do skutecznego działania i przeciwdziałania nielegalnej migracji motywowanej względami politycznymi, których celem jest destabilizacji sytuacji w regionie", dodał.

Kamiński podkreślił, że zapora elektroniczna to bardzo nowoczesne narzędzie. "Straż Graniczna uzyskała niesłychanie nowoczesne, profesjonalne narzędzie na granicy polsko-białoruskiej. Oddajemy dziś pierwszy odcinek. W najbliższych tygodniach będą oddawane kolejne odcinki. Także, myślę, że na koniec roku powinniśmy już mieć całość zapory elektronicznej", zaznaczył szef resortu. Jak dodał - "to będzie 206 km zapory. Z tego co wiemy, to jest to najdłuższa na świecie linia graniczna nadzoru elektronicznego zawiadywanego i nadzorowanego z jednego centrum".

Źródło: PAP, twitter.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy