Niedźwiedź na ulicach polskiego miasta! Władze apelują do mieszkańców

portal tvrepublika.pl/za 25-05-2024, 19:30
Artykuł
canva.com

Na ulicach małopolskiego Jordanowa pojawił się niedźwiedź. Władze miasta apelują o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności.

"Docierają do Urzędu Miasta niepokojące informacje i zdjęcia o grasującym po terenie Jordanowa niedźwiedziu. Pojawił się on przy ul. Nad Skawą w pobliżu zabudowań. Prosimy o rozwagę i szczególną ostrożność", ostrzega jordanowski magistrat.

Władze miasta apelują o przypilnowanie zwierząt domowych i zabezpieczenie śmietników i kompostowników, które mogą zwabić niedźwiedzie. Mieszkańcy proszeni są także o zgłaszanie pod numer alarmowy 112 przypadków pojawienia się niedźwiedzia w okolicy domów.

W Polsce ostoją niedźwiedzi są Bieszczady i Tatry. Ostatnio jednak zgłaszane są przypadki obecności niedźwiedzi w miastach. W Małopolsce niedźwiedzie były widziane m.in. w Nowym Sączu i Tarnowie.

Przyrodnicy radzą, aby w przypadku spotkania niedźwiedzia spokojnie i bez gwałtownych ruchów oddalić się w przeciwnym kierunku. Ucieczka przed niedźwiedziem to zły pomysł, ponieważ może sprowokować drapieżnika do pogoni, a na krótkim dystansie niedźwiedź może rozpędzić się nawet do 50 km/h.

Niedźwiedzie żywią się przeważnie pokarmem roślinnym – leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów, ale także padliną. Niektóre osobniki podchodzą do ludzkich siedzib w celu łatwego zdobycia pożywienia. Często wabią je pozostawiane resztki jedzenia lub owocujące drzewa. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat.

Źródło: portal tvrepublika.pl, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy