Niedzielski o nowych obostrzeniach: nauka zdalna; nowe limity; obowiązkowe szczepienia

Artykuł
Fot. PAP/Piotr Nowak

- Chcemy nieco wydłużyć nieobecność dzieci w szkołach. Od okresu przedświątecznego do 9 stycznia wprowadzamy naukę zdalną w szkołach. Intencją, jaką chcemy osiągnąć, jest wydłużenie okresu, kiedy nie dochodzi do transmisji wirusa, interakcji między dziećmi - zapowiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski poinformował, że mutacja Omikron została oceniona na forum ministrów zdrowia UE jako element, który może przesądzić o piątej fali.

Minister zdrowia zapowiedział, że od 1 marca wprowadzony ma być obowiązek szczepienia wobec medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

Minister podał zarys nowych obostrzeń. - Po pierwsze: dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów, które obowiązują obecnie do poziomu 50 proc., do poziomu 30 proc. Aby ten limit mógł być przekroczony to organizator, przedsiębiorca, będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. Jeśli nie będzie weryfikował, to nie ma możliwości przekroczenia limitu 30-procentowego - wyjaśnił.

Niedzielski poinformował, że pracodawca będzie miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika. - Każdy pracownik będzie miał zapewniony dostęp do darmowego testu - dodał.

Okres nieobecności w szkołach związany z feriami został wydłużony. - Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna w szkołach - zapowiedział minister.

Szczegóły obostrzeń podał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Od 15 grudnia obniżamy limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. Limit nie obowiązuje osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę - poinformował.

W kinach, teatrach, obiektach sakralnych limity zostały obniżone do 30 proc. 

Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty wydzielające miejsce do tańczenia. Limity w transporcie zbiorowym wynoszą 75 proc.

Testy będą obowiązkowe dla domowników osób zakażonych, także tych zaszczepionych.

- Sytuacja się ustabilizowała. Liczby zakażeń, tydzień do tygodnia, są na bardzo podobnym poziomie. Widzimy, że dochodzi do apogeum, jeśli chodzi o liczbę zakażeń. Poziom zakażeń utrzymuje się od około tygodnia. To sytuacja niepokojąca - powiedział minister zdrowia.

 

Źródło: portal TV Republika, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy