Niedzielski: Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej zmieni filozofię działania systemu

Artykuł
Fot. PAP/Mateusz Marek

- Przedstawiamy założenia projektu ustawy o jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia. To ważna zmiana dla poprawy dostępności do usług medycznych oraz nagradzanie podmiotów, które sprostają zdefiniowanym standardom - powiedział minister zdrowia Andrzej Niedzielski we Wrocławiu.

Minister Niedzielski zauważył, że "jakość świadczonych usług ma fundamentalne znaczenie". - Najważniejszym elementem, który się pojawia to perspektywa pacjenta. Będziemy oceniali i przyjmowali informacje o komforcie pacjenta i traktowania go w trakcie pobytu w szpitalu - mówił.

- Te jednostki, te podmioty lecznicze, które będą świadczyły swoje usługi zgodnie z oczekiwaniami pacjentów, będą otrzymywały gratyfikację finansową. Będzie to metoda promowania podmiotów, które spełniają oczekiwania pacjenta - poinformował Niedzielski. -  Ta ustawa to również kwestia bezpieczeństwa pacjenta. Wprowadzimy obowiązek rejestracji zdarzeń niepożądanych oraz uproszczony tryb dochodzenia odszkodowania w przypadku błędów lekarskich - dodał.

Minister zaznaczył, że rząd "przyjmuje rozwiązania, które mają na celu spowodować to, że wszystkie informacje, które są gromadzone w rejestrach, będą zbierane przez NFZ". - Będą one podstawą płatności i korygowania nakładów finansowych na poszczególne jednostki - wyjaśnił.

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy