Niedzielski: Szpitalnictwo wymaga zmiany struktury właścicielskiej

Artykuł
Facebook/Ministerstwo Zdrowia

- Cały czas proces prowadzenia pacjenta przez lekarza rodzinnego przez poszczególne szczeble, które mają pełnić funkcję konsultacyjną, nie działa dobrze. Jest bardzo dużo pracy do wykonania. Myślę, że to dominujący kierunek reformowania systemu opieki zdrowotnej na najbliższe lata – stwierdził szef MZ.

Zaznaczył, że efekt powinien być widoczny w ciągu dwóch, trzech lat.

Minister akcentował też, że nocna pomoc lekarska to element, który musi być zreformowany. Niedzielski poinformował, że ogłoszony został przetarg na specjalną platformę teleporad. Nie chodzi o narzędzie, które polega na dzwonieniu, ale o takie, gdzie można np. przesyłać dane dotyczące odczytów weryfikujących stan zdrowia pacjenta, z wideoczatem.

Poinformował, że Narodowy Fundusz Zdrowia utworzy taką platformę, która będzie pierwszą linią kontaktu w nocnej pomocy lekarskiej.

- Jeśli ta pomoc nie będzie w stanie załatwić sprawy pacjenta, to pacjent będzie umawiany przez operatora na platformie teleporad w konkretne miejsce, na konkretną godzinę – podał szef MZ.

Takie działania mają usprawnić system opieki medycznej.

Szef resortu zdrowia mówił też m.in., że pandemia pokazała dobitnie, że personelu medycznego jest zbyt mało. Podejmowane są działania mające poprawić sytuację kadrową, ale wieloletnich zaniedbań nie da się szybko naprawić.

Ocenił, że zapewnienie odpowiedniej liczebności personelu medycznego i stworzenie mu warunków pracy pozwalających na koncentrowanie się na leczeniu, a nie na debatach o wynagrodzeniach czy sytuacji materialnej jest niestety wyzwaniem o dłuższym horyzoncie czasowym.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy