Nie żyje Ewa Demarczyk, "czarny anioł" polskiej piosenki

Ewa Demarczyk w Sopocie, 1964
Youtube/Jan Radek

W piątek w wieku 79 lat zmarła wybitna piosenkarka Ewa Demarczyk. Śmierć „czarnego anioła piosenki” potwierdził dziś dyrektor Piwnicy pod Baranami Bogdan Micek.

Demarczyk zasłynęła z interpretacji wierszy wybitnych poetów: Leśmiana, Tuwima, Baczyńskiego, Goethego i Mandelsztama. Publiczność w kraju i za granicą od lat zafascynowana jest jej utworami.

 

Artystka koncertowała na scenach całego świata. Na koncie ma nagrania telewizyjne i fonograficzne, także dla Polskiego Radia oraz rozgłośni zagranicznych. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień na polskich i międzynarodowych festiwalach, takich jak Sopot, Opole, ale również Światowy Festiwal Teatralny w Arezzo, w Varadero na Kubie, helsińskim Festiwalu Muzyki i Teatru oraz na Festiwal Mondial du Theatre w Nancy.

 

Po roku 2000 wycofała się z życia publicznego. Przed pięcioma laty wydana została jej biografia „Czarny anioł” pióra pióra Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze. Swoimi wspomnieniami związanymi ze współpracą z Ewą Demarczyk opowiadali wybitni kompozytorzy, a także przyjaciele z Piwnicy pod Baranami.

 

W 2017 roku artystka została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

Źródło: PAP, TVP Info

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy