Nie żyje Dan McCafferty. Były wokalista szkockiej hard-rockowej grupy Nazareth

Artykuł
Dan McCafferty (facebook)

Artysta zmarł we wtorek w wieku 76 lat - przekazał jego były kolega z zespołu, basista Pete Agnew. Urodzony w Dunfermline w Szkocji McCafferty był wokalistą Nazareth od powstania zespołu w 1968 roku do 2013 roku, kiedy z powodu złego stanu zdrowia wycofał się z koncertowania.

"Dan zmarł dziś o godz. 12.40. To najsmutniejsze ogłoszenie, jakie kiedykolwiek musiałem przekazać. Maryann i rodzina stracili wspaniałego, kochającego męża i ojca, ja straciłem najlepszego przyjaciela, a świat stracił jednego z najwspanialszych wokalistów, jacy kiedykolwiek żyli", napisał na oficjalnym profilu zespołu na Facebooku Agnew, który pozostał jedynym żyjącym członkiem oryginalnego składu.

McCafferty był współautorem kilku największych przebojów Nazareth, m.in. "Bad Bad Boy" i "Broken Down Angel". Ostatnia płyta Nazareth z jego udziałem "Rock'n'Roll Telephone" ukazała się w 2014 roku. Wydał też trzy solowe albumy, ostatni z nich trzy lata temu.

Zespół ogłosił wycofanie się McCafferty'ego z koncertowania w sierpniu 2013 roku ze względu na problemy zdrowotne. Wcześniej powiedział magazynowi muzycznemu "Classic Rock", że jego problemy zdrowotne były spowodowane przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, która pogorszyła się w ostatnich latach.

W sierpniu 2013 roku podczas koncertu w Szwajcarii McCafferty musiał zejść ze sceny po zaledwie trzech utworach. "Nie wiesz, kiedy to nastąpi, ale nagle nie możesz oddychać" - powiedział później, dodając: "Jeśli nie możesz wykonać zadania, nie powinieneś tam być - Nazareth jest na to zbyt duży".

Po jego wycofaniu się z zespołu wokalistą został na krótko Linton Osborne, a od 2015 r. rolę tę pełni Carl Sentance.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy