„Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej”. rtm. Witold Pilecki 1901-1948

Artykuł
Telewizja Republika

W Kancelarii Premiera jest pewne wyjątkowe miejsce poświęcone wielkiemu bohaterowi, który dziś obchodzi 121 urodziny - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przypominał o rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego.

„Gdy któryś ze światowych przywódców przyjeżdża z pierwszą wizytą na Aleje Ujazdowskie, zapraszam go pod tę tablicę i opowiadam niesamowitą historię Witolda Pileckiego. Człowieka, którego życie i odwaga stanowią definicję bohaterstwa i patriotyzmu XX wieku. Chwała i cześć Rotmistrzowi!” - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku trafił do niewoli.

Po wyzwoleniu oflagu w Murnau, Pilecki został żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Wrócił do kraju, gdzie zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w kraju. Został aresztowany, a potem zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowano go w 1991 r.

Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

 

 

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy