Nie praw do po do bne! Ale skwar. Prawdziwe tropiki na zachodzie Polski

Tomasz Domański 26-06-2022, 22:53
Artykuł
Lubuscy Łowcy Burz / facebook.com/MeteoLubuskie

Takich temperatur dawno nie było, a już na pewno nie o tej godzinie. 27 kresek pokazywały o godzinie 22:30 słupki rtęci w Poznaniu i okolicach. 27 było też w centralnej części Ziemi Lubuskiej, czytamy na profilu Lubuscy Łowcy Burz w mediach społecznościowych.

Meteorolodzy i znawcy tematu ostrzegają przez nocą tropikalną. To noc, w której temperatura przy powierzchni ziemi przekracza 20 st. C. Występuje praktycznie zawsze z upałem pojawiającym się w dzień.

"W Polsce jeszcze za czasów naszych dziadków takie noce były rzadkością. Z biegiem lat pojawiają się coraz częściej. I ten trend niestety będzie się utrzymywać", informuje Paweł Błaszkowski z portalu lowcyburzpim.pl.

"Są natomiast zjawiskiem normalnym w strefie zwrotnikowej", dodaje autor krótkiego wpisu.

"W ostatnich latach najczęściej występuje od czerwca do sierpnia. Szczególnie gdy napłynie do nas powietrze zwrotnikowe (tak jak ma to miejsce teraz)".

Tymczasem w niedzielę najwyższą temperaturę w ciągu dnia zanotowano na stacji synoptycznej w Lesznie - było to 33,5 st. C - poinformował wieczorem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dodano, że poniedziałek będzie kolejnym upalnym dzień, a wysokie temperatury zostaną z nami do 7 lipca.

Prawie w całym kraju obowiązują obecnie wydane przez IMGW ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. W najbliższym czasie temperatury w ciągu dnia wyniosą od 29 do 33 st. C.

Źródło: facebook.com/MeteoLubuskie / PAP / IMGW

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy