Nie pierdoły, a sprawy Polek i Polaków. Premier w Sejmie: „Do roboty!”

portal tvrepublika.pl 28-11-2023, 13:00
twitter.com/@PremierRP

"Życzyłbym sobie, żeby ta Izba bardzo ciężko pracowała nad bardzo poważnymi tematami, a nie nad tematami zastępczymi. Polacy czekają na trzy niezwykle ważne ustawy dot. cen prądu, żywności i wakacji kredytowych", mówił dziś w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zabrał głos na początku wtorkowych obrad Sejmu. Zwrócił uwagę, że wciąż na procedowanie czekają trzy projekty ustaw złożone przez rząd: przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. "To są niezwykle ważne projekty ustaw, na które czekają Polacy", podkreślił premier Morawiecki.

"Cały czas inflacja jest wysoka i zgodnie z obietnicami, które złożyliśmy, prosimy o przeprocedowanie tej ustawy, która daje możliwość skorzystania z wakacji kredytowych około milionowi obywateli", mówił premier.

Wskazywał też, że VAT 0 proc. na żywność został zaproponowany w formie ustawy, a nie rozporządzenia ministra finansów, ponieważ rozporządzenie może zostać szybko zmienione, zaś ustawa daje obywatelom większe gwarancje. 

Mateusz Morawiecki apelował też o przyjęcie ustawy mrożącej ceny energii. "Zaproponowaliśmy odpowiednie mechanizmy, w większości pozabudżetowe. Wnioskujemy o to, aby nie doszło do skokowego wzrostu cen energii elektrycznej od 1 stycznia" - dodał.

"Życzyłbym sobie, żeby ta Izba bardzo ciężko pracowała nad bardzo poważnymi tematami, a nie nad tematami zastępczymi, czy powoływaniem jakiś komisji śledczych", powiedział premier.

Zarzucił też, że PiS - największy klub w Sejmie - jest niedoreprezentowany w sejmowych komisjach. "To też uwłacza regułom demokracji" - ocenił.

Morawiecki zwrócił się także do Hołowni: "Panie marszałku, czy te słowa dotyczące wyrzucenia zamrażarki były tylko czczą obietnicą, czy w ślad za nimi pójdzie rzeczowa, realna praca nad ustawami, które zgłosiliśmy do Wysokiej Izby?".

"Panie marszałku, nie ma na co czekać, słowo się rzekło, ustawa u płota, proszę realizować swoje zapowiedzi. I dlatego ja oczekuję, że ta Izba będzie Izbą bardzo aktywną w sprawach ważnych dla obywateli, a nie w sprawach o charakterze politycznych przepychanek, igrzysk. Zależy nam na tym, aby to była izba aktywna aktywnością spraw ważnych dla Polaków, polskich spraw. Może dzięki temu powstanie koalicja Polskich Spraw, do której wszystkich Państwa zapraszam. […] Wysoka Izbo, zakasać rękawy, do roboty", podsumował.

Źródło: portal tvrepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy