Nie będzie pieniędzy na identyfikację polskich bohaterów pochowanych na Łączce?

Artykuł
Zlisiecki/ Licencja GNU

Sejmowa komisja finansów nie dokonała przesunięcia środków na badania genetyczne ofiar zbrodni komunistycznych pochowanych na Łączce.

Decyzja powoduje, że proces identyfikacji ofiar zbrodni komunistycznej bezpieki staje pod znakiem zapytania.

Instytut Pamięci Narodowej około miesiąc temu wystąpił do ministra finansów o przeniesienie 1 mln zł z przyszłorocznego budżetu IPN na rezerwę celową przeznaczoną na sfinansowanie działalności Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

- Do ministra finansów nie wpłynął wniosek prezesa IPN Łukasza Kamińskiego w sprawie zmian w budżecie 2014 r., lecz informacja, że prezes IPN przedłożył przewodniczącemu Komisji Finansów Publicznych autopoprawkę projektu budżetu na 2014 r. w zakresie części 13 – Instytut Pamięci Narodowej – poinformował Wydział Prasowy Ministerstwa Finansów, odsyłając do komisji finansów.

Jak informuje sejmowa komisja finansów, poprawka dotarła, ale jeszcze nic z nią nie zrobiono, bo nie jest ona automatycznie nanoszona na projekt budżetu. - To jeden z posłów musi tę propozycję przejąć – wyjaśniają urzędnicy. – W tej chwili posłowie złożyli poprawki na drugie czytanie w Sejmie i takiej poprawki nie ma – dodają.

Jak podkreśliła posłanka Prawa i Sprawiedliwości z komisji finansów Gabriela Masłowska, jest jeszcze czas na składanie poprawek, jednak grupa posłów musiałaby to zgłosić na najbliższym posiedzeniu Sejmu,  zebrawszy wcześniej 15 podpisów.

– Najlepiej, żeby taką poprawkę złożyli posłowie koalicji, chociaż oni na IPN są cięci, więc wątpię, żeby chcieli to złożyć – podkreśliła.

– Możemy złożyć tę poprawkę, ja sobie nie wyobrażam inaczej – skwitowała Masłowska.

W przyszłym tygodniu Sejm zajmie się projektem budżetu.  Komisja  sejmowa zbierze się z kolei we wtorek i jej posiedzenie dotyczyć ma właśnie przyjęcia rządowego projektu ustawy budżetowej.

Źródło: Nasz Dziennik

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy