„Nasza służba polega na zaplataniu nitek wiążących oba narody”. Prezydent Duda uhonorowany najwyższym węgierskim odznaczeniem

Artykuł
Prezydent Andrzej Duda w Budapeszcie
Fot. PAP/Albert Zawada

Prezydent Andrzej Duda został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą w czwartek w Budapeszcie. „Po to pracujemy dziś z prezydentem Węgier, abyśmy byli mocni relacją między naszymi narodami i obecnością w wielkich sojuszach” – mówił prezydent.

Podczas uroczystości laudację na cześć Andrzeja Dudy wygłosił prezydent Węgier Janos Ader. Wskazywał, że Duda umacnia przyjaźń polsko-węgierską, rozszerza polityczne pole działania Grupy Wyszehradzkiej, a także zainicjował projekt Trójmorza.

Ader mówił też o oddaniu polskiego polityka na rzecz demokracji, suwerenności narodowej i praworządności. „Szanowny panie prezydencie, drogi Andrzeju, przyjmij to odznaczenie jako szczere uznanie ze strony narodu węgierskiego, jako znak naszego wielkiego szacunku” – powiedział.

Dziękując za odznaczenie, prezydent Duda mówił, że to dla niego ważna, zaszczytna i wzruszająca chwila.

PAD: Każde spotkanie jest kolejną nicią wzmacniającą więź między oboma narodami

- Właśnie po to pracujemy dzisiaj z panem prezydentem Janosem Aderem, żebyśmy byli mocni relacją pomiędzy naszymi krajami i narodami, żebyśmy byli mocni naszą wspólną obecnością w wielkich sojuszach, takich jak Sojusz Północnoatlantycki, Unia Europejska, Grupa Wyszehradzka, współpraca państw Trójmorza – podkreślił.

- Nasza praca, nasza służba dla naszych narodów polega na zaplataniu nitek wiążących oba nasze państwa i narody. Każde spotkanie i każda rozmowa, każde wzajemne zrozumienie i wykonanie nawet jakiegoś drobnego działania na rzecz przyjaźni i drugiego państwa jest kolejną nicią wzmacniającą tę wieź, tę wspólnotę naszą, jest dodaniem kolejnych ściegów do wielkiego kobierca, który zaczęto wiązać wtedy, kiedy powstały nasze państwa – oświadczył Duda.

Odznaczenie zostało nadane już w 2020 r.

Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą jest najwyższym odznaczeniem państwowym Węgier, przyznawanym wyłącznie głowom innych państw.

Odznaczenie zostało nadane Dudzie 15 marca 2020 r., w dniu obchodów Święta Narodowego Węgier – 172. rocznicy powstania węgierskiego 1848 r. Prezydent miał zostać odznaczony podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej planowanych na marzec 2020 r. w Budapeszcie, jednak w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na Węgrzech z uwagi na pandemię koronawirusa uroczyste obchody oraz ceremonia wręczenia zostały odwołane.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy