Nasi sąsiedzi zza Odry nie dowierzają. Polacy chcą wykupić ich rafinerię!

Artykuł
Twitter/@IdeallyaNews

Rafineria w niemieckim Schwedt może trafić w ręce płockiego Orlenu. Tak przynajmniej twierdzi agencja Reuters. Wcześniej władze Niemiec ogłosiły, że odbierają Rosjanom kontrolę nad zakładem.

Polski Koncern Naftowy Orlen jest zainteresowany przejęciem pakietu kontrolnego nad niemiecką rafinerią w Schwedt – poinformowała agencja Reuters, powołując się na źródła w Warszawie i Berlinie. Strona polska stawia jednak warunek. Z rafinerii musi wycofać się rosyjski koncern naftowy Rosnieft, posiadający 54 procent udziałów. Władze Niemiec ogłosiły w piątek, że przejmują kontrolę nad rafinerią, przekazując ją w zarząd komisaryczny Federalnej Agencji ds. Sieci, ale nie zmienia to faktu, że w świetle prawa Rosnieft pozostaje większościowym udziałowcem.

Według Reutersa zainteresowane strony nie chcą na razie komentować sprawy. W komunikacie wydanym przez służby prasowe niemieckiego rządu napisano jednak, że Berlin będzie prowadził intensywne rozmowy z polskimi władzami na temat możliwości transportu do Schwedt ropy naftowej przypływającej do portu w Gdańsku.

Rafineria w Schwedt, mieście położonym tuż przy granicy z Polską, przerabiała do tej pory głównie rosyjską ropę z rurociągu „Przyjaźń”. Ewentualne przejęcie kontroli nad rafinerią przez PKN Orlen byłoby kolejnym krokiem w ekspansji koncernu w Niemczech. Firma posiada tam blisko 600 stacji benzynowych prowadzonych pod markami Orlen i Star.

 

 

Źródło: dw.com/[email protected]_tv

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy