Przejdź do treści
Republika O godz. 17:30 gościem programu "Ewa Bugała Wszystko Jasne" będzie Przemysław Wipler, poseł Konfederacji
16:05 Polska: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie ujawnienia danych o zdrowiu szefa BBN
15:45 USA: osoba zatrzymana po strzelaninie na Uniwersytecie Browna zostanie zwolniona
15:25 Szefernaker ws. ujawnienia danych o zdrowiu szefa BBN: rażące naruszenie
15:00 Reuters: Francja i Włochy chcą przełożenia głosowania w UE w sprawie umowy z Mercosur
14:32 Ukraina: W Berlinie zakończyła się druga runda rozmów Zełenskiego z wysłannikami Trumpa
13:48 Gdańsk: Sąd obniżył wyrok do 15 lat więzienia za zabójstwo w Chojnicach
12:42 Wrocław: Po wypadku zablokowana autostrada A4 w stronę Zgorzelca
12:19 Zakopianka: W nocy z poniedziałku na wtorek oraz z wtorku na środę tunel im. Marii i Lecha Kaczyńskich na popularnej zakopiance będzie czasowo zamykany lub ruch będzie zwężany do jednego pasa w ramach prac serwisowych
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Najnowszy sondaż na Ukrainie: Janukowycz przegra II turę z każdym opozycjonistą

Źródło: twitter@EuromaidanPR

Szef ukraińskiego państwa Wiktor Janukowycz przegrałby dziś drugą turę wyborów prezydenckich z każdym z głównych polityków opozycyjnych – wskazują wyniki opublikowanego sondażu pracowni Socis i Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.

W podobnych badaniach przeprowadzonych w grudniu ub.r. w drugiej turze wyborów Janukowycz mógł zwyciężyć tylko z liderem nacjonalistycznej Swobody Ołehem Tiahnybokiem. Obecnie ten ostatni utrzymuje nad prezydentem przewagę, wynoszącą prawie 9 punktów procentowych.

W pierwszej turze wyborów Janukowycz uzyskałby 29,5 proc. głosów, a cieszący się najwyższym poziomem sympatii wyborczych wśród zwolenników opozycji znany bokser Witalij Kliczko – 28,7 proc. Dane te dotyczą respondentów, którzy deklarują, iż faktycznie wzięliby udział w wyborach.

Na kolejnych miejscach znaleźli się: b. szef MSZ Petro Poroszenko – 18,6 proc., przewodniczący frakcji parlamentarnej partii Batkiwszczyna Arsenij Jaceniuk – 9,2 proc., przywódca partii komunistycznej Petro Symonenko – 4,7 proc. oraz Tiahnybok – 3,8 proc.

Gdyby w drugiej turze wyborów Janukowycz zmierzył się z Kliczką, to uzyskałby 36,1 proc. głosów wobec 63,9 proc. dla opozycjonisty.

Pojedynek Janukowycza z Poroszenką zakończyłby się odpowiednio wynikiem 37,3 proc. do 63,3 proc., a Janukowycza z Tiahnybokiem - 45,6 proc. do 54,4 proc. Potencjalna druga tura wyborów, w której doszłoby do starcia Janukowycza z Jaceniukiem, dałaby wynik 41,6 proc. dla obecnego prezydenta i 58,4 proc. dla opozycjonisty.

Jeśli w drugiej turze wyborów uczestniczyłaby znajdująca się w więzieniu b. premier Julia Tymoszenko, obecny szef państwa przegrałby z nią z wynikiem 42,6 proc. do 57.4 proc.

Socis i Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii pytały także swych respondentów o ich stosunek do trwających od listopada protestów przeciwko władzom, których centrum znajduje się w miasteczku namiotowym na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Postulaty Majdanu, który domaga się m.in. ustąpienia Janukowycza i nowych wyborów prezydenckich, popiera 47 proc. Ukraińców, a nie popiera 46,1 proc.

Zadawano także pytanie o to, z jakimi organizacjami międzynarodowymi powinna integrować się Ukraina: 46,7 proc. uznało, że z Unią Europejską, a 38 proc. badanych odpowiedziało, że z Unią Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

 

pap

Wiadomości

Czarzasty idzie na wojnę z Prezydentem. Matecki: niech komuna ma twarz komuny

Prof. Cenckiewicz ostro odpowiada na tekst "Wyborczej" i zarzuca ujawnienie danych medycznych: Niegodziwość i łajdactwo

Tusk i niewygodna prawda. Bogucki: patrzyłem mu prosto w oczy

Dzisiaj rozpoczął się proces ws. zabójstwa księdza z Kłobucka

HIT DNIA

Biedroń JUŻ WIE, co będzie na spotkaniu Nawrockiego z Zełenskim. "Klękaj przede mną..." [WIDEO]

Curry rzuca 48 punktów, Warriors znów bez zwycięstwa

Ropa drożeje. Wiemy z czego wynika taka sytuacja

To jest SKANDAL! Służby we współpracy z Gazetą Wyborczą atakują Prezydenta!

SPRAWDŹ TO!

Siemoniak reaguje na publikację "GW". W sieci przewija się: DO DYMISJI!

To największa sektorówka w historii Europy. Kibice FC Twente pobili rekord

Kolejne ataki dronami. Ukraińcy ostrzelali Moskwę. Rosjanie Kijów

DOŚĆ tej walki o fotel! Sasin OSTRO do Morawieckiego! ‘Czy on musi być premierem?'

Tusk zaczął tydzień od... wpisu atakującego prezydenta Nawrockiego

Mental Tuska: tylko Bruksela, Berlin i Paryż! Polska się nie liczy?

Żurek znów czegoś szukał w KRS. Wyprostowała go Pawełczyk-Woicka

Najnowsze

Czarzasty idzie na wojnę z Prezydentem. Matecki: niech komuna ma twarz komuny

HIT DNIA

Biedroń JUŻ WIE, co będzie na spotkaniu Nawrockiego z Zełenskim. "Klękaj przede mną..." [WIDEO]

Curry rzuca 48 punktów, Warriors znów bez zwycięstwa

Ropa drożeje. Wiemy z czego wynika taka sytuacja

To jest SKANDAL! Służby we współpracy z Gazetą Wyborczą atakują Prezydenta!

Prof. Cenckiewicz ostro odpowiada na tekst "Wyborczej": Niegodziwość i łajdactwo

Prof. Cenckiewicz ostro odpowiada na tekst "Wyborczej" i zarzuca ujawnienie danych medycznych: Niegodziwość i łajdactwo

Tusk i niewygodna prawda. Bogucki: patrzyłem mu prosto w oczy

Dzisiaj rozpoczął się proces ws. zabójstwa księdza z Kłobucka