Najmłodszy premier w historii Włoch zaprzysiężony

Artykuł
Matteo Renzi
flickr/carlo.nidasio/CC BY-SA 2.0

W Pałacu Prezydenckim w Rzymie odbyło się zaprzysiężenie rządu Matteo Renziego, najmłodszego premiera w historii Włoch i obecnie w całej Unii Europejskiej. Połowę spośród 16 ministrów stanowią kobiety. Średnia wieku w rządzie to 47 lat.

Komentatorzy podkreślają, że to autorski rząd Renziego i całą odpowiedzialność za jego pracę bierze na siebie premier. Z tego powodu nie ma w gabinecie żadnego wicepremiera.

Rząd tworzą centrolewicowa Partia Demokratyczna i Nowa Centroprawica, a więc te same ugrupowania, które wchodziły w skład poprzedniej koalicji premiera Enrico Letty. Po dziewięciu miesiącach pracy został on 13 lutego zmuszony do dymisji, ponieważ utracił zaufanie swej macierzystej Partii Demokratycznej, której liderem jest od grudnia Matteo Renzi.

Wicepremier w poprzednim gabinecie Angelino Alfano zachował tylko stanowisko ministra spraw wewnętrznych.

Najstarszy w rządzie jest minister finansów, 64-letni Pier Carlo Padoan, dotychczas główny ekonomista Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Dwie najmłodsze minister mają po 33 lata. Są to minister ds. reform Maria Elena Boschi oraz minister ds. administracji i uproszczenia Marianna Madia, która jest w ósmym miesiącu ciąży.

Szefową dyplomacji została 40-letnia Federica Mogherini, ekspertka od spraw islamu, Bliskiego Wschodu i Afganistanu. Ministrem obrony jest dotychczasowa wiceminister Roberta Pinotti. Resortem do spraw rozwoju gospodarczego kierować będzie Federica Guidi, która jest przedsiębiorcą.

Ministrem zdrowia pozostała pełniąca tę funkcję także w rządzie Letty Beatrice Lorenzin. Szefem resortu transportu będzie dalej Maurizio Lupi. Kulturą kierować będzie prominentny polityk Partii Demokratycznej, niegdyś jej lider, autor powieści, Dario Franceschini.

Głosowania w obu izbach parlamentu nad wotum zaufania dla rządu odbędą się w poniedziałek i wtorek.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy