Najbogatsi świata podwajają majątki w pandemii. Ekonomiści: „Nierówności zabijają"

Artykuł
W czasie pandemii 10 najbogatszych osób świata podwoiło majątek
Jeff Bezos i Elon Musk

Pandemia Covid-19 zwiększyła nierówności i ubóstwo na świecie: 10 najbogatszych osób planety podwoiło swoje majątki, sytuacja 99 proc. ludzkości się pogorszyła - informuje w poniedziałek Oxfam. Organizacja wzywa do opodatkowania zysków superbogaczy i przeznaczenia ich m.in. na szczepionki.

Fortuna 10 najbogatszych ludzi, w tym Elona Muska, Jeffa Bezosa i Billa Gatesa, przez dwa lata pandemii urosła ponad dwukrotnie i jest teraz warta 1,5 biliona dolarów - wylicza międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam. 

160 mln ludzi na świecie popadło w ubóstwo, czyli kwota na dany dzień wynosi 5,5 dolara dziennie - dodaje organizacja w raporcie pt. „Nierówności zabijają", przygotowanym na wirtualne Światowe Forum Ekonomiczne. 

Nierówności są widoczne w ekonomii, płci, rasie i te obserwowane między państwami – pisze Oxfam. „To nie przypadek, to wybór, to „ekonomiczna przemoc", do której dochodzi, gdy fundamentalne decyzje polityczne są podejmowane na korzyść najbogatszych i najbardziej wpływowych osób" - czytamy w dokumencie.

Oxfam zaznacza, że Nierówności przyczyniają się do śmierci 21 tys. osób dziennie, czyli średnio jednej co cztery sekundy. Do tego ofiary głodu, brak dostępu do opieki zdrowotnej i kryzysu klimatycznego. Rosnące nierówności uderzają w społeczeństwa, ale najbardziej dotyka to ubogich, kobiety oraz mniejszości etniczne.

Organizacja apeluje o tym, aby zmienić system ekonomiczny, skupiając się na równości.  Narzędziami takiej zmiany mógłby być m.in. wzrost progresywnego opodatkowania najbogatszych.

Oxfam wylicza, że - nadzwyczajny podatek w wysokości 99 proc. od wzrostu majątku osiągniętego przez 10 najbogatszych ludzi świata w czasie pandemii przyniósłby 812 mld dolarów. Te pieniądze można by przeznaczyć na szczepionki, polepszenie jakości opieki zdrowotnej oraz wydatki związane ze zmianą klimatu.

„Jeżeli będziemy odważni i będziemy się wsłuchiwali w ruchy domagające się zmian, możemy stworzyć taki system ekonomiczny, w którym nikt nie będzie żył w ubóstwie ani w niewyobrażalnym, miliardowym bogactwie, taki, w którym nierówności nie będą już zabijać" - podsumowuje Oxfam.

 

Źródło: wnp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy