Naimski w Republice: sytuacja energetyczna Ukrainy jest dramatyczna [wideo]

Tomasz Domański 21-11-2022, 20:49
Telewizja Republika

"Sytuacja energetyczna na Ukrainie jest dramatyczna", powiedział w programie "W PUNKT" były pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. "Po 9 miesiącach wojny Rosjanie postanowili zastosować taktykę, która jest bardzo groźna", dodał. - To jest taktyka na złamanie narodu ukraińskiego, stwierdził w rozmowie z Katarzyną Gójską.

Zdaniem Piotra Naimskiego, jeżeli rosyjskie ataki nie zostaną powstrzymane, to będą się powtarzały. "To, co będzie naprawiane, będzie w krótkim czasie niszczone", ocenił.

Przypomnijmy, kilka dni temu premier naszego wschodniego sąsiada Denis Szmyhal powiedział, że każdego dnia na Ukrainę trafia 8,5 tys. generatorów. Szef rządu zapowiedział czasowe zawieszenie ceł i podatku VAT na generatory i stacje ładowania, aby Ukraińcy mogli kupować je po przystępnej cenie i przetrwać zimę pomimo wzmożonych rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną kraju.

Ukraińcy sprowadzają generatory mogące zasilić np. szpitale. - Nie pomogą wszystkim mieszkańcom, ale mogą one uratować ważne miejsca dla życia publicznego", podkreślił tymczasem gość Republiki.

A co z prądem z elektrowni atomowych? Z ewentualnym zasilaniem ukraińską energią Europy?

"Chyba nikt racjonalnie myślący nie liczył na prąd z Ukrainy. Liczyli biznesmeni, którzy myśleli, że na tym kryzysie zarobią swoje pieniądze. W długiej perspektywie to jest iluzja. Praktyka pokazała, że ta iluzja jest faktem", powiedział w progamie "W PUNKT" Piotr Naimski.

Nie jest możliwe sprowadzenie jakiejkolwiek energii elektrycznej z terenu objętego wojną, skwitował, były pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej w naszej stacji.

Według Piotra Naimskiego Ukraina jest obecnie odcięta od europejskiego systemu energetycznego i wątpliwym jest, aby udało się ją w sposób szybki ponownie podłączyć.

"W tej chwili nie dość, że energii na Ukrainie brakuje, to dosłanie jej z krajów ościennych jest praktycznie niemożliwe", powiedział.

Cała rozmowa jest dostępna w oknie powyżej. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy