Przejdź do treści
Radio Republika Radio Republika: Gościem Poranka Radio Republika w poniedziałek o godz. 7:08 będzie Paweł Kukiz. Słuchaj: radiotvrepublika.pl
21:23 Brytyjski resort obrony: straty wojsk Korei Płn. w obwodzie kurskim to ponad 6 tys. żołnierzy
20:53 Izrael: Kolejny atak rakietowy Iranu. Zniszczenia na południu i północy kraju
19:41 Izrael: Mieszkańcy Jerozolimy przygotowują się do kolejnych ataków Iranu
19:17 Sport: Szwed Armand Duplantis wynikiem 6,28 m poprawił w Sztokholmie własny rekord świata w skoku o tyczce
18:45 Irak: Ambasada USA ostrzega przed możliwymi atakami na miejsca związane z Amerykanami
18:23 B. Netanjahu dla Fox News: nasze działania mogą doprowadzić do obalenia reżimu w Iranie
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem. 16 czerwca, godz. 18:00. Hotel i Restauracja "Pelikan" ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenia Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Tryb. zbiera podpisy poparcia dla referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej imigracji Piotrków ul. Konarskiego. Poniedziałek-piątek w godz. 11-18
Wydarzenie Klub GP Gdańsk II organizuje 21 czerwca (sobota) piknik patriotyczny w Rekownicy (gmina Nowa Karczma), odjazd autokaru spod ECS w Gdańsku o godzinie 15:15, w programie msza św. dziękczynna za wybór prezydenta, koncert Andrzeja Kołakowskiego
Wydarzenie Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Kluby Gazety Polskiej w Gdyni i Wejherowie zapraszają na spotkanie z Posłami Dariuszem Mateckim i Mariuszem Goskiem które odbędzie się 27.06 o g. 17:30 w Gdyni, w budynku Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości ul. 10 lutego 33
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Słupsku zaprasza na marsz przeciwko masowej migracji, 22 czerwca, godz. 16.00, Bulwary Słupskie MDK
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Nagrody Obojga Narodów wręczone. W tym roku otrzymały je trzy osoby

Źródło: Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W poniedziałek w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, historyk Jan Malicki, inicjator powstania Fundacji Pogranicze Krzysztof Czyżewski oraz tłumacz i pedagog Eduardas Piurko odebrali Nagrody Obojga Narodów. Pisarka Kristina Sabaliauskaite nie mogła uczynić tego osobiście, ale wystosowała podziękowania.

Decyzja o przyznaniu nagród została podjęta przez Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu RP oraz Sejmu Republiki Litewskiej 6 kwietnia br. Ze względów epidemicznych wręczenie Nagrody Obojga Narodów odbyło się w poniedziałek podczas równoczesnych uroczystości w Sejmie RP oraz w litewskim Sejmie. Z Seimasem łączono się zdalnie.

W polskim Sejmie uroczystości, w której udział wzięli laureaci nagrody, posłowie, senatorowie oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, przewodniczyła wicemarszałek Małgorzata Gosiewska.

Wicemarszałek podkreśliła, że nagroda jest wręczana w szczególnym dniu - w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

- Otwieramy serca i umysły na mądrość naszych poprzedników, oświeconych patriotów (...). Dzisiaj my - przedstawiciele zgromadzenia Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej celebrujemy uroczystości upamiętniające pierwszą w Europie konstytucję - powiedziała Gosiewska.

Odbierając nagrodę podczas uroczystości w Warszawie historyk Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, powiedział, że od lat z uporem stara się łączyć ludzi, idee, koncepcje i ośrodki naukowe nie tylko na linii Polska-Litwa.

- Główna linia Studium i moja, to jest tworzenie więzów na obszarze Polska, Litwa, Białoruś i Ukraina, czyli po prostu dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów - podkreślił Malicki.

Litewska pisarka i historyk sztuki Kristina Sabaliauskaite nie mogła osobiście odebrać nagrody w litewskim Sejmie, ale zaprezentowano nagranie z jej podziękowaniami.

Sabaliauskaite mówiła, że całe życie poświęciła badaniom i rozpowszechnianiu wiedzy o dziedzictwie Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

- Od czasów dzieciństwa to dziedzictwo przemawiało do mniej najgłośniej poprzez estetykę, barok wileński, renesans krakowski - to wszystko pobudzało wyobraźnię swoim wielkim pięknem - powiedziała pisarka.

Podkreśliła, że literatura, sztuka powinna łączyć ludzi, narody i kultury.

- Kochajmy wolność i szanujmy prawa człowieka, których pojęcie urodziło się właśnie za czasów Konstytucji 3 Maja, w epoce Oświecenia - powiedziała Sabaliauskaite.

Z kolei Krzysztof Czyżewski powiedział, że w polsko-litewskim zgromadzeniu i nagrodzie jest coś wyjątkowego - "pewna dialogiczność i gościnność dla drugiego, który jest inny, ale nie obcy".

- Czuję, że jestem tutaj, dzięki pracy nad dziedzictwem duchowym, które chlubi się bogactwem różnorodności, pamięta zadane sobie nawzajem rany, a jednocześnie dochowuje wierności temu co łączy (...). W Nagrodzie Obojga Narodów, w gronie jej laureatów odnajduję ducha rodzinnej Europy - powiedział prezes Fundacji Pogranicze.

Eduardas Piurko odebrawszy nagrodę wspominał jakie znaczenie miała dla niego analiza twórczości Adama Mickiewicza i lektura utworu "Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego".

- Było to dla mnie po prostu wstrząsem albowiem tam była napisana prawda - powiedział tłumacz i pedagog.

Jan Malicki jest historykiem, sowietologiem i znawcą problemów wschodnich, współzałożycielem i wieloletnim dyrektorem Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest również członkiem założycielem (zaproszonym) Instytutu Wielkiego Księstwa Litewskiego w Kownie oraz dyrektorem Programu Stypendialnego im. Konstantego Kalinowskiego.

Krzysztof Czyżewski jest jednym z inicjatorów powstania Fundacji Pogranicze i jej prezesem. Był też współtwórcą Ośrodka „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, którego obecnie jest dyrektorem. Wspólnie z zespołem "Pogranicza" stworzył Międzynarodowe Centrum Dialog, otwarte przez prezydenta RP w 2011 r. w odremontowanym dworze rodziny Czesława Miłosza w Krasnogrudzie na granicy polsko-litewskiej.

Kristina Sabaliauskaite jest litewską pisarką i historykiem sztuki, autorką bestsellerowego cyklu powieści historycznych "Silva rerum", laureatką Nagrody im. Liudasa Dovydenasa oraz Nagrody św. Krzysztofa, finalistką Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus.

Eduardas Piurko jest tłumaczem i pedagogiem, wieloletnim tłumaczem Sejmu Republiki Litewskiej, w 2009 r. postanowieniem prezydenta RP został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w rozwijaniu przyjaznych stosunków polsko-litewskich.

Nagroda Obojga Narodów za wybitne osiągnięcia stanowiące znaczący wkład we współpracę Polski i Litwy przyznawana jest od 1999 r. Wśród jej dotychczasowych laureatów są m. in.: Czesław Miłosz, Tomas Venclova, Jerzy Kłoczowski, Bohdan Cywiński, Bronys Savukynas, Mieczysław Jackiewicz, Adam Dobroński, Alfredas Bumblauskas, Dariusz Szpoper i Algimantas Degutis.

PAP

Wiadomości

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Berlin "upamiętni" ofiary Niemców kamieniem. Internauci: obrzydliwe!

Ściśle Jawne. Cezary Gmyz: ta katastrofa mogła być o wiele większa... WIDEO

Izraelskie lotnictwo z potężnym uderzeniem. Oberwało lotnisko. WIDEO

Bocheński: taśmy są kopalnią wstydu dla Tuska, Giertycha i całego środowiska KO!

Niebezpieczeństwo rośnie. Resort Sikorskiego w końcu zabrał głos

Polski bokser przebywa w szpitalu. Co ze stanem zdrowia Znamca?

Szczerba zapytany o taśmy Tuska zaczął atakować... PiS! [WIDEO]

Były prezydent Sarkozy pozbawiony Legii Honorowej! Jaki jest powód?

Konflikt eskaluje. Ambasada ostrzega Stany Zjednoczone

Formela: Tusk i Giertych zachowują się jak zarządcy folwarku, nie liderzy Europy

Protest po ataku obcokrajowca na 24-latkę. Kobieta wciąż walczy o życie

Kowalski: Oni tak traktują Polskę i Polaków

O co chodzi Tuskowi? Zamieścił w sieci dziwne porównanie!

Kompromitacja Tuska. Giertych atakuje. Szczera Żukowska. Mentzen miażdży Hołownię

Minibus nie miał szans z ciężarówką. Ofiar jest kilkanaście

Najnowsze

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Berlin "upamiętni" ofiary Niemców kamieniem. Internauci: obrzydliwe!

Niebezpieczeństwo rośnie. Resort Sikorskiego w końcu zabrał głos

Polski bokser przebywa w szpitalu. Co ze stanem zdrowia Znamca?

Szczerba zapytany o taśmy Tuska zaczął atakować... PiS! [WIDEO]

Były prezydent Sarkozy pozbawiony Legii Honorowej! Jaki jest powód?

Ściśle Jawne. Cezary Gmyz: ta katastrofa mogła być o wiele większa... WIDEO

Izraelskie lotnictwo z potężnym uderzeniem. Oberwało lotnisko. WIDEO

Bocheński: taśmy są kopalnią wstydu dla Tuska, Giertycha i całego środowiska KO!