Nadchodzi technologiczna rewolucja. Rząd ma plan jak ułatwić nam życie

Artykuł
canva.com

Cyfryzacja kolejnych obszarów życia publicznego to priorytet naszego rządu – zapewnił premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników konferencji „Kompetencje przyszłości – rozwój polskiej cyfryzacji”, która odbywa się na Politechnice Wrocławskiej. Szef resortu cyfryzacji, Janusz Cieszyński zapowiada nową wersję aplikacji mObywatel 2.0, dzięki której w telefonie będziemy mieli prawo jazdy.

Według premiera RP fundamentalną kwestią jest cyberbezpieczeństwo. - Dotyczy to zwłaszcza sektora publicznego, szczególnie narażonego w obecnej sytuacji geopolitycznej. Wojna, jaką rosyjski agresor wypowiedział Ukrainie, ma wymiar nie tylko bezpośrednich, krwawych działań zbrojnych, ale także bezwzględnej wojny informacyjnej prowadzonej w sieci i bardzo groźnych cyberataków – wskazał szef rządu.

Mateusz Morawiecki w liście do uczestników sympozjum podkreślił, że cyfryzacja kolejnych obszarów życia publicznego to priorytet rządu i wymienił takie rozwiązania jak: twój e-pit, elektroniczne wnioski o 500 plus i 300 plus, e-zwolnienia, e-recepty czy dowód z warstwą elektroniczną. - Kluczem do tych wszystkich narzędzie jest profil zaufany, z którego korzysta już kilkanaście milionów Polaków. W sumie od początku roku już ponad 1,2 mln osób założyło swój profili zaufany, z czego jedną trzecią stanowią obywatele Ukrainy – zauważył szef rządu. W tym kontekście wymienił również aplikację mObywatel, która umożliwia posiadanie w telefonie cyfrowych wersji dokumentów.

Nową odsłonę aplikacji mObywatel 2.0 zapowiedział z kolei sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński. - To nowa filozofia tworzenia e-usług dla obywateli i samorządów. Chcemy tworzyć e-usługi wspólnie z użytkownikami – mówił minister Cieszyński we Wrocławiu.

Szef resortu cyfryzacji powiedział, że zamierza szybko uruchomić system e-płatności. - On będzie w większości dedykowany samorządom, które szukają optymalizacji procesów przez cyfryzację – mówił Cieszyński. - mObywatel 2.0 oprócz portalu płatności, to będą też pełnomocnictwa. Aplikacja ma pomóc w szybkim wydawaniu prawa jazdy. Jeśli prawo jazdy będą cyfrowe, to po zadaniu egzaminy i wprowadzeniu tej informacji do systemu, w telefonie pojawi się gotowy dokument – dodał minister ds. cyfryzacji.

 

 

 

 

 

Źródło: PAP, Twitter/@CyfryzacjaKPRM

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy