Na granicy ruch - zrobiło się tłoczno od nielegalnych migrantów

Portal TV Republika, kk 12-02-2024, 16:45
Artykuł
gov.pl

28 cudzoziemców próbowało w okresie od piątku do niedzieli nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę; siedem z tych osób na widok polskich patroli wycofało się na Białoruś - podała Straż Graniczna.

Wszystkie te próby miały miejsce w okolicach Białowieży i Czeremchy (Podlaskie)” – poinformowała Straż Graniczna w poweekendowym raporcie, opublikowanym na platformie X. - „W piątek były to cztery próby, w sobotę było ich sześć, a w niedzielę 18”.

Od początku tego roku SG odnotowała łącznie 154 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego w lutym - 66. To dużo mniej, niż we wcześniejszych miesiącach. W grudniu, gdy już odnotowano znaczny ich spadek, takich prób było ok. 450 na odcinku, za którego ochronę odpowiada Podlaski Oddział SG. W całym 2023 roku - blisko 26 tys.

Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest działająca na 206 km tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Wybudowana ma być także zapora elektroniczna na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych. Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Tu również już wybrano wykonawcę.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy