NBP informuje: Akademia NBP współpracuje ze Szkołą Główną Mikołaja Kopernika

Sylwia Gawkowska 06-03-2023, 17:23
Artykuł
nbp.pl

Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP, został nominowany na członka Akademii Kopernikańskiej podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego. W trakcie Kongresu odbyło się spotkanie przedstawicieli banków centralnych, którzy zaangażowali się w rozwój Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

W dniach 19 – 21 lutego br. w Toruniu odbył się Światowy Kongres Kopernikański. Podczas trzydniowego wydarzenia, zorganizowanego w 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, wzięło udział kilkuset uczonych z całego świata, ludzi kultury i sztuki, przedstawicieli władz i naukowców. W trakcie uroczystości nastąpiło ukonstytuowanie się organów Akademii Kopernikańskiej, a także wręczono pierwsze Nagrody Kopernikańskie. Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński, otrzymał nominację na członka Akademii. 

Naszym głównym celem jest kierować programowo Szkołą Główną Mikołaja Kopernika, która będzie prowadzić wykłady na wszystkich szczeblach z ekonomii, zarządzania i finansów […] Zależy nam na tym, aby na wykłady Akademii NBP przyjeżdżali wykładowcy z całego świata, ci najlepsi, z czołowych ośrodków uniwersyteckich […] – powiedział prof. Adam Glapiński po otrzymaniu nominacji.

Akademia Kopernikańska ma na celu realizację Narodowego Programu Kopernikańskiego, który obejmuje finansowanie badań naukowych, wspieranie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, organizację Światowego Kongresu Kopernikańskiego, a także przyznawanie Nagród Kopernikańskich oraz powoływanie Ambasadorów Akademii. Jednym z jej głównych zadań będzie także organizacja konferencji, sympozjów naukowych i seminariów zrzeszających uczonych z całego świata.

Podczas drugiego dnia Światowego Kongresu Kopernikańskiego odbyła się debata pt. „Banki Centralne w czasach pandemii i wzrostu cen surowców energetycznych”. Wzięli w niej udział prezesi banków centralnych Szwecji, Chorwacji, Ukrainy, Litwy, Bułgarii, Belgii i Rumunii. Dyskusji przewodniczył prezes NBP prof. Adam Glapiński. 

Podczas spotkania poruszono tematy dotyczące m.in. konsekwencji, jakie przyniosła gospodarce pandemia Covid-19, a także te związane z problemami gospodarczymi, które wywołała rosyjska napaść na Ukrainę, w postaci kryzysu energetycznego oraz gwałtownego wzrostu inflacji w Europie i na świecie. 

 

Więcej o kursach na:

akademia.nbp.pl

Źródło: Telewizja Republika/NBP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy