NBP: coraz mniejszy udział Rosji w imporcie ropy do Polski

Artykuł
pixabay.com

Według danych, jakie podaje NBP, udział Rosji w imporcie ropy do Polski w 2019 roku spadł o 61,5 procent wobec 68 procent w 2018 roku

.
Powodem spadku jest nowa umowa zawarta przez PKN Orlen z dostawcą Rosnieft Oil Company. Poza tym Polska coraz chętniej kupuje ropę z Zatoki Perskiej.

Według informacji w ostatnim roku Polska kupiła od Arabii Saudyjskiej 3,8 miliona ton tego surowca. Jest to wzrost z 2 milionów ton w 2018 roku. Udział dostaw z kraju z Bliskiego Wschodu wyniósł 14,7 procent dostaw przez polskie rafinerie. To najwyższy udział dostawcy ropy z tego regionu.


W porównaniu z 2018 rokiem zmniejszeniu uległa wielkość ropy z Kazachstanu, a dostawy z tego kraju stanowiły 10,4 proc. importu ropy.

NBP wskazał, że do grupy najważniejszych dostawców dołączyła w 2019 roku Nigeria. Właśnie stamtąd sprowadzono 1,2 mln ton ropy Bonny Light, należącej do najmniej zanieczyszczonych i najmniej zasiarczonych gatunków ropy wydobywanej na świecie.

Dostawy z Nigerii stanowiły 4 proc. importu ropy. Poza tym w 2019 roku polskie rafinerie sprowadziły również ropę z Norwegii, Stanów Zjednoczonych i Angoli.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy