Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
21:42 Bombowiec B-52 Stratofortress rozbił się w poniedziałek w bazie Edwards Air Base w Kalifornii tuż po starcie
19:35 Unia Europejska otworzyła pierwszy tzw. klaster negocjacyjny z Ukrainą. Nastąpiło to cztery lata od momentu nadania temu krajowi przez Wspólnotę statusu kandydata, a dwa - od rozpoczęcia rozmów akcesyjnych
18:06 Szefowa PE Roberta Metsola poinformowała podczas rozpoczęcia sesji plenarnej w Strasburgu, że do europarlamentu wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu europosłowi Danielowi Obajtkowi (PiS)
17:47 Marcin Przydacz: prezydent Nawrocki uczestniczył w bankiecie wydanym przez D. Trumpa
16:38 Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała przed rozpoczęciem szczytu G7 we francuskim Evian, że Unia Europejska i Francja podpiszą w środę porozumienie o pożyczce w wysokości ponad 15 mld euro w ramach unijnego programu SAFE
15:23 Wiceprezydent USA J.D. Vance powiedział w poniedziałek, że spodziewa się, że w wyniku porozumienia z Iranem cieśnina Ormuz będzie w pełni wolna od opłat tranzytowych
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie 16 czerwca o g. 12.00 przy kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika żołnierzy PZW Obwód "Maria"
Wydarzenie Burmistrz Skawiny i przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" Ryszard Majdzik zapraszają na protest przeciwko budowie trasy S7 przebiegającej przez gminę. 17 czerwca, godz. 11:00-14:00, Kraków, przejście dla pieszych, ul. Skotnicka (obok domu weselnego)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Hrubieszów zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą Oskarem Kidą. 18 czerwca, godz. 17:00. HSM Słoneczko, ul. Polna 19, Hrubieszów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Słupsk zaprasza na plenerowe spotkanie otwarte z posłami Patrykiem Jakim, Tobiaszem Bocheńskim i Michałem Kowalskim. 20 czerwca, godz. 14.00, Park im. J. Waldorffa, przy ul. Jana Pawła II w Słupsku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Zgorzelec zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny 20 czerwca, godz. 16:00 Przemarsz od kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela do kościoła p.w. Św. Bonifacego w Zgorzelcu
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Odolanów zaprasza na uroczystość 80. rocznicy śmierci Jana Kempińskiego 21 czerwca, godz. 13:30 pod Pomnikiem Pamięci Bitwy pod Odolanowem
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Ryki II zaprasza na uroczystość „Bohaterowie Niezłomni” z okazji 80. rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „ORLIKA”. 21 czerwca, rozpoczęcie godz. 8:45 przed Kościołem Parafialnym p.w. Najświętszego Zbawiciela w Rykach
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze i poseł Jerzy Materna zapraszają na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim. 17 czerwca (środa), godz. 17:30 aula C Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy al. Wojska Polskiego 69 w Zielonej Górze

NATO wysyła zespół przeciwminowy na Morze Bałtyckie

Źródło: Wikipedia/Domena publiczna

NATO-wski zespół okrętów przeciwminowych wypłynął we wtorek z portu w Kilonii na Bałtyk. Organizując te ćwiczenia, Sojusz Północnoatlantycki chce zasygnalizować państwom nadbałtyckim, że mogą liczyć na solidarność i wsparcie z jego strony.

- Wybór Morza Bałtyckiego na miejsce ćwiczeń należy uznać ze względu na obecną sytuację polityczną za znak solidarności i wsparcia dla partnerów nad Bałtykiem - powiedział obecny w Kilonii zastępca szefa sztabu sił morskich NATO, holenderski komodor Arian Minderhoud. - Ćwiczenia mają wykazać naszą determinację - podkreślił Minderhoud, cytowany przez agencję dpa.

Do mających potrwać do końca czerwca ćwiczeń u wybrzeży Polski i krajów bałtyckich skierowano norweski okręt zaopatrzeniowy Valkyrien jako jednostkę flagową oraz norweski trałowiec i trzy niszczyciele min - po jednym z Belgii, Holandii i Estonii. Dowódcą zespołu jest obecnie Norweg, komandor podporucznik Eirik Otterbu. Pod koniec maja rolę jednostki flagowej zespołu przejmie od Valkyrien niemiecki okręt zaopatrzeniowy Elbe.

Międzynarodowa jednostka o nazwie Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1) istnieje od ponad 40 lat, a obszarem jej działania jest Bałtyk.

Minderhoud powiedział, że obecne ćwiczenia będą miały inny profil niż zwykle. Jak podkreślił, będą "bardziej intensywne i będą miały większe znaczenie". Ćwiczenia prowadzone będą zarówno na wodach międzynarodowych, jak i na wodach terytorialnych krajów członkowskich.

Minderhoud zaznaczył, że dotychczas nie stwierdzono żadnej zwiększonej aktywności marynarki rosyjskiej. - Jesteśmy przygotowani na wszelkie formy akcji i reakcji - zapewnił.

Dziennik "Kieler Nachrichten" podał, że jednostka SNMCMG1 została w styczniu rozwiązana z powodu braku zadań. Reaktywowano ją w ciągu dwóch tygodni w związku z kryzysem na Ukrainie.

NATO zapowiedziało w ubiegłym tygodniu zwiększenie wojskowej obecności w Europie Środkowo-Wschodniej. Sojusz podkreślił, że działania mają charakter czysto defensywny i nie stanowią zagrożenia dla Rosji. Ich celem jest uspokojenie sojuszników zaniepokojonych działaniami podejmowanymi przez Rosję.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rasmussen: Wzmocnimy obronę członków NATO na wschodzie

pap