Przejdź do treści
10:47 Tadżykistan: Pięć ofiar śmiertelnych ataku z sąsiedniego Afganistanu
10:01 Polska: Tatrzańskie jeziora zamarzają. TPN apeluje, by nie wchodzić na lód
09:30 Sondaż United Surveys dla wp.pl: Prezydentowi Nawrockiemu ufa więcej respondentów niż Tuskowi
09:17 Rzecznik PK: prokurator złożył wniosek o wydanie ENA wobec Jewhenija Iwanowa i Ołeksandra Kononowa
08:16 Bangladesz: Była premier i jej siostrzenica - brytyjska posłanka, skazane za korupcję
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Tychy zaprasza na projekcję filmu pt. „Precz z komuną”, połączoną ze spotkaniem autorskim z Jędrzejem Lipskim, 2 grudnia, godz. 17.00, Kino Artystyczne w Pasażu Kultury „Andromeda”, Plac K. K. Baczyńskiego, Tychy
Wydarzenie Bytomski Klub „Gazety Polskiej” zaprasza 1.12 godz. 18.00 do salki przy Parafii Najświętszej Marii Panny na Rynku na spotkanie z mgr Mirosławem Kańtorem
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Myślenice zaprasza na spotkanie z Piotrem Grochmalskim, 2 grudnia, godz. 18:00, Dom Katolicki 1a, ulica 3 Maja, Myślenice
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Rawa Mazowiecka II oraz poseł Antoni Macierewicz zapraszają na spotkanie z Przemysławem Czarnkiem. 3 grudnia, godz. 18:00. Aula Klasztoru Ojców Pasjonistów ul. Ks. Skorupki 3, Rawa Mazowiecka
Wydarzenie Wsparcie dla prezydenta RP Karola Nawrockiego - na protest 3.12, o godz. 16, zapraszają Ryszard Majdzik i NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska, Plac Matejki, Kraków
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Jastrzębie-Zdrój zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 5 grudnia, godz. 15:30. Carbonarium, ul. Towarowa 7, Jastrzębie-Zdrój
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Adrianem Stankowskim i Leszkiem Galarowiczem, 6 grudnia, godz. 18:00, Hotel przy ul. Królowej Jadwigi 17, Nowy Targ
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie z Antonim Macierewiczem, 7 grudnia, godz.17:00, Aula Solidarności, ul. Łódzka 8/12, Częstochowa
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Toronto GTA zaprasza na spotkanie z byłymi działaczami opozycji antykomunistycznej, 14 grudnia, godz. 2 PM. Polskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II, Mississauga, Kanada
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

NATO i Pentagon apelują do władz Ukrainy, by nie używać wojska przeciwko narodowi

Źródło: Flickr/SFJZ13/CC

Naczelny dowódca wojsk NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove wezwał władze Ukrainy, by nie uciekały się do użycia armii przeciwko narodowi. Przed użyciem wojska ostrzegł też Kijów amerykański Pentagon.

Gen. Breedlove zaapelował, by "przywódcy uniknęli użycia siły wojskowej przeciwko narodowi Ukrainy". Wypowiadał się on po tym, gdy w Kijowie ogłoszono zmianę na stanowisku szefa sztabu generalnego sił zbrojnych.

- Wzywam nowe dowództwo wojskowe na Ukrainie, by rozpoczęło z nami dialog w celu doprowadzenia sytuacji do pokojowego rozwiązania - zaapelował gen. Breedlove.

W Waszyngtonie rzecznik Pentagonu płk Steve Warren oznajmił, że każde zaangażowanie wojska do stłumienia demonstracji pociągnie za sobą konsekwencje. Zauważył, że dotąd ukraińskie siły zbrojne nie zostały wciągnięte w trwający w kraju kryzys polityczny.

- Nalegamy, by pozostały z boku. Ich udział będzie miał konsekwencje dla naszych relacji obronnych - ostrzegł rzecznik Pentagonu.

Wcześniej w środę prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz na miejsce gen. Wołodymyra Zamany mianował szefem sztabu generalnego sił zbrojnych admirała Jurija Iljina, dotychczasowego dowódcę marynarki wojennej. Gen. Zamana został mianowany wicesekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Również w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ogłosiła, że w związku z licznymi przypadkami zajmowania budynków instytucji państwowych, dokonywanych z bronią w ręku, rozpoczyna ogólnokrajową operację antyterrorystyczną. Ministerstwo obrony narodowej oświadczyło następnie, że zgodnie z obowiązującym prawem siły zbrojne mogą być zaangażowane w takiej operacji.

Wcześniej p.o. ministra obrony Pawło Łebiediew zapewniał, że siły zbrojne Ukrainy nie zostaną użyte do rozwiązania konfliktu między władzami a opozycją.

Media i obserwatorzy na Ukrainie uważają, że kroki podejmowane od wtorku przez władze świadczą, że chociaż w kraju nie ogłoszono stanu wyjątkowego, faktycznie mamy już z nim do czynienia.

pap

Wiadomości

Papież Leon XIV odwiedzi grób św. Szarbela w Annayi

Papież Leon XIV odwiedzi grób św. Szarbela. Historyczna wizyta w Annayi

Zatrzymano poszukiwanego szefa gangu narkotykowego!

HIT DNIA

Prezydent Nawrocki czy szef koalicji 13 grudnia - Tusk? [SONDAŻ]

Joanna Przetakiewicz prezentuje świąteczne dekoracje w swojej willi. Dominują ogromne kokardy

Paweł Szrot ostro o zorganizowanej akcji przeciw prezydentowi: "Tanie to wszystko"

"Pan w tym aktywnie brał udział" Prof. Cenckiewicz punktuje Siemoniaka

Kurzejewski: Koalicja Tuska to grupa rekonstrukcyjna PRL

Nowy sondaż: Karol Nawrocki ponownie wygrałby z Rafałem Trzaskowskim

Lotnisko w Wilnie już otwarte po zawieszeniu pracy z powodu balonów!

Jasiek Piwowarczyk wygrywa 16. edycję „The Voice of Poland”. Widzowie nie mają wątpliwości

Coraz więcej pieniędzy, coraz mniej leczenia. Zamykanie szpitali i odwołane wizyty w ramach NFZ

Rząd Tuska chce zabrać młodym zerowy PIT? MFW już to zasugerował – alarmuje ekonomista

Pekin wściekły na Japonię. Jedna wypowiedź premier Takaichi

Austria: 43% bezrobotnych to imigranci

Nigeria zamyka dziesiątki tysięcy szkół

Najnowsze

Papież Leon XIV odwiedzi grób św. Szarbela w Annayi

Papież Leon XIV odwiedzi grób św. Szarbela. Historyczna wizyta w Annayi

Paweł Szrot

Paweł Szrot ostro o zorganizowanej akcji przeciw prezydentowi: "Tanie to wszystko"

"Pan w tym aktywnie brał udział" Prof. Cenckiewicz punktuje Siemoniaka

Kurzejewski: Koalicja Tuska to grupa rekonstrukcyjna PRL

Nowy sondaż: Karol Nawrocki ponownie wygrałby z Rafałem Trzaskowskim

Zatrzymano poszukiwanego szefa gangu narkotykowego!

HIT DNIA

Prezydent Nawrocki czy szef koalicji 13 grudnia - Tusk? [SONDAŻ]

Joanna Przetakiewicz prezentuje świąteczne dekoracje w swojej willi. Dominują ogromne kokardy