NATO będzie testować procedury atomowe. Do ćwiczeń dołączy Polska

Tomasz Domański 13-10-2022, 17:52
Artykuł
canva.com

W przyszłym tygodniu baza sił powietrznych Kleine Brogel w północnej Belgii stanie się centralnym punktem ćwiczeń nuklearnych NATO, informują belgijskie media. NATO nie potwierdziło jeszcze oficjalnie tej lokalizacji. Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak potwierdził, po rozmowach w Brukseli, że w szkoleniu weźmie udział także Polska.

Samoloty co najmniej dziesięciu państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego będą testować w przyszłym tygodniu swoje procedury dotyczące zrzucania bomb atomowych, informuje portal VRT Nws.

„W ćwiczeniach +Niezłomne południe+ weźmie udział około 50 do 60 samolotów”, twierdzą źródła portalu. Samo NATO niechętnie komentuje ćwiczenia.

„Strategia militarna NATO polega na przekonaniu każdego rywala, w tym tych, którzy posiadają broń nuklearną, że atak na sojusznika się po prostu nie opłaca”, twierdzi profesor Alexander Mattelaer z Vrije Universiteit Brussel cytowany przez portal.

Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział wczoraj, że ćwiczenia się odbędą pomimo napięć z Rosją w związku z wojną na Ukrainie.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy