Myśleli, że są nieuchwytni. Wpadli. CBŚP uderzyło w błoński narkobiznes

Artykuł
cbsp.policja.pl

Zatrzymano 18 osób w trakcie szeroko zakrojonej akcji Centralnego Biura Śledczego Policji. Na celownik zostali wzięci członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Błoniu, którzy wytwarzali i wprowadzali do obrotu narkotyki. W Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga zarzuty przedstawiono łącznie 18 osobom, z których 16 tymczasowo aresztowano. W akcji zatrzymań brało udział ponad 260 policjantów.

Nad sprawą grupy wywodzącej się z Błonia i okolic pracowali policjanci z warszawskiego CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie. "Jej członkowie zajmowali się przestępczością narkotykową, w tym wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu substancji psychotropowych i środków odurzających", poinformowała rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz.

Policjantka przypomniała, że sprawa miała swój początek w 2019 roku, kiedy funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali dwa laboratoria, w których wytwarzano amfetaminę. "Kolejne czynności pozwoliły na ustalenie powiązań zatrzymanych osób z grupami ożarowską oraz błońską. Wytężona praca śledczych doprowadziła do zebrania materiału dowodowego, dzięki któremu w połowie 2022 roku zatrzymano pięciu podejrzanych o wytwarzanie narkotyków na wielką skalę, w tym podejrzanego o kierowanie tą grupą", podkreśliła podinspektor. 

"Na tym sprawa nie zakończyła się i funkcjonariusze CBŚP wspólnie z prokuratorem nadzorującym postępowanie gromadzili kolejne dowody na działalność grupy. Tym razem skupili się na podejrzanych wywodzących się z Błonia. Rozpracowywana struktura była hermetyczna i dobrze zorganizowana, co niewątpliwie utrudniło działania śledczych, ale z całą pewnością ich nie uniemożliwiło. Intensywna praca organów pozwoliła na przeprowadzenie zakrojonej na szeroką skalę kolejnej realizacji", zaznaczyła.

W minionym tygodniu w akcji zatrzymań wzięło udział ponad 260 policjantów, w tym funkcjonariusze CBŚP, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Białegostoku, Bydgoszczy, Kielc, Łodzi i Poznania oraz Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji.

"Wówczas w powiecie warszawsko-zachodnim zatrzymano 18 osób, zabezpieczając przy tym amfetaminę, marihuanę, tabletki MDMA, dwa pistolety, maczety i kastet. Zabezpieczono także blisko 260 tys. zł oraz biżuterię i sztabki złota warte ok. 250 tysiąca złotych", dodała rzeczniczka CBŚP.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie usłyszeli zarzuty. "Zarzuty dotyczą m.in. udziału w grupie przestępczej i wprowadzenia do obrotu znacznej ilości narkotyków, posiadania i udzielania innym osobom narkotyków", poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Katarzyna Skrzeczkowska.

Prokurator podała, że wobec 16 zatrzymanych sąd na wniosek prokuratury zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. 

"W sprawie dokonano zabezpieczenia mienia na ponad 500 tysięcy złotych", dodała prokurator.

Dotychczas w sprawie występuje 31 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 200 zarzutów. Jak zapewniają śledczy sprawa ma charakter rozwojowy.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy