Muzeum Zoologiczne UMCS ma już 75 lat. Zaprasza do zwiedzania!

Artykuł
Fot. UMCS

Muzeum Zoologiczne obchodzi 75-lecie. Ta uczelniana placówka funkcjonuje na Wydziale Biologii i Biotechnologii. Zgromadzone zbiory ekspozycyjne prezentują faunę z całego świata. Służą głównie studentom, są jednak udostępnione dla zainteresowanych spoza Uczelni.

Stała wystawa zoologiczna, otwarta w 1950 r. została udostępniona dla zwiedzających w lokalu znajdującym się przy ulicy Narutowicza 4 w Lublinie, później w lokalu przy ul. Królewskiej 6/2. W roku 1963 eksponaty zostały przeniesione do pomieszczenia w nowo wybudowanym gmachu Collegium Biologicum przy ul. Akademickiej 19 w Lublinie.

135038p4280464_670_01

Urządzono nową ekspozycję muzealną, która przez następne lata była rozbudowywana i modernizowana. W 1970 roku po zmianie struktury administracyjnej w Uniwersytecie i likwidacji katedr, ostatecznie zniknęła nazwa „Muzeum Zoologiczne”. Do sierpnia 2008 roku działalność muzealna była kontynuowana w Zakładzie Anatomii Porównawczej i Antropologii Instytutu Biologii UMCS. W dniu 1 września 2008 roku, na podstawie zarządzenia Rektora UMCS, na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi została utworzona „Muzeum Zoologiczne”. Od 1 października 2018 r., Muzeum po połączeniu z Pracownią Dydaktyki Biologii i Edukacji Środowiskowej funkcjonuje jako Pracownia Edukacji Biologicznej i Środowiskowej z Muzeum Zoologicznym.

Źródło: UMCS

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy