Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, już w 2020 roku? Min. Błaszczak potwierdził termin

Artykuł
twitter.com/mblaszczak

Szef MON Mariusz Błaszczak, który w środę uczcił 98-lecie zwycięskiej dla Polaków Bitwy z Armią Czerwoną powiedział, że Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie pod Warszawą, oddane będzie do użytku za dwa lata, w 100-lecie triumfu Polaków nad bolszewikami.

- Przygotowaliśmy harmonogram działań, które doprowadzą do tego, że za dwa lata, w 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, będziemy mogli oddać do użytku muzeum - oznajmił Błaszczak.

Przypomniał, że Muzeum Bitwy Warszawskiej powstanie w Ossowie jako filia Muzeum Wojska Polskiego.

- Najlepszym miejscem, w którym takie muzeum powstanie jest Ossów, dlatego że to na tych polach Wojsko Polskie zatrzymało, pobiło i przepędziło bolszewików w 1920 roku - mówił Błaszczak.

Minister ogłosił dziś także społeczną zbiórkę eksponatów do Muzeum Bitwy Warszawskiej, by muzeum „było żywe”. Błaszczak zaapelował o udostępnianie eksponatów, które - jak zaznaczył - "bardzo często stanowią relikwie przechowywane z pokolenia na pokolenie wśród rodzin".

Wcześniej szef MON złożył w Ossowie kwiaty przed krzyżem upamiętniającym ks. mjr. Ignacego Skorupkę, a także na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej i przy tablicy Pamięci Polskich Oficerów.

Bój z bolszewikami pod Ossowem koło Wołomina rozegrał się 14 sierpnia 1920 r. Był on częścią Bitwy Warszawskiej, w wyniku, której Armia Czerwona została zmuszona do odwrotu. Bitwa, która przeszła do historii pod nazwą "Cudu nad Wisłą", uratowała Polskę i kraje Europy Zachodniej przed komunizmem. Lenin dążył bowiem do zajęcia Polski, a następnie wsparcia komunistów niemieckich. Została uznana za osiemnastą, pod względem znaczenia, bitwę w historii świata.

 

Źródło: Telewizja Republika, media

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy