Mur na granicy z Białorusią prawie gotowy. Nielegalni migranci nie odpuszczają

Artykuł
Twitter/@Straz_Graniczna

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej zbliża się do finiszu. - Dzięki niej do miejscowości przygranicznych wraca normalność – ocenił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Mimo muru, nielegalni migranci nie odpuszczają. Straż Graniczna podała, że 11 cudzoziemców próbowało dostać się do Polski.

- Kończymy budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej. Umowa obowiązuje do końca czerwca. Wydaje się, że jeżeli będą drobne opóźnienie, to niewielkie, nieistotne. Można dziś powiedzieć, że inwestycja przebiegła zgodnie z planami i oczekiwaniami – powiedział Maciej Wąsik. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że resort nie zamierza przedłużać zakazu przebywania w miejscowościach przygranicznych. - Turystyka będzie mogła funkcjonować, wracamy do normalności, budowa zapory to sprawiła – wyjaśnił Wąsik.

W związku z montażem elektronicznych systemów kontroli i ostrzegania na zaporze wojewoda podlaski wprowadzi od przyszłego miesiąca zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy. Zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim, który wprowadził rozporządzeniami minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, obowiązuje od 1 grudnia do końca czerwca. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada ub. r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

Budowę zapory prowadzi firma Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex, a stalowe elementy - konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Umowy z tymi firmami Straż Graniczna podpisała 4 stycznia, a ich wartość to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na perymetrię, którą SG podpisała z Elektrotimem 24 marca, daje to koszt 1 mld 565 mln złotych.

Tymczasem Straż Graniczna podała, że wczoraj „na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z 11 osób, m. in. obywatele Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany, Indii. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach Narewka, Dubicze-Cerkiewne, Białowieża. Dzisiaj na odcinku Białowieża zatrzymano 3 cudzoziemców, obywateli Haiti”.

 

Źródło: PAP, Twitter/@Straz_Graniczna

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy