Morawiecki: cenimy pracę Polaków i nie zagadzamy się na głodowe stawki

portal tvrepublika.pl 13-09-2022, 13:39
Artykuł
Telewizja Republika

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. Od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 3490 zł, a minimalna stawka godzinowa 22,80 zł. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę rząd do 15 września ustala w drodze rozporządzenia stawki minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej.

"Dziś podczas posiedzenia Rady Ministrów dyskutowaliśmy temat związany z płacą minimalną. Stawki godzinowe, płaca minimalna, tego typu kwestie najlepiej obrazują stosunek państwa, rządu do obywateli", mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił, "płaca minimalna powinna być swego rodzaju drogowskazem zarówno dla pracodawców, jak również dla instytucji publicznych, a przede wszystkim pokazuje właśnie to, w jaki sposób chcemy, by kształtowane były relacje płacowe na rynku, jak mają się odnosić w szczególności do tych, którzy najmniej zarabiają".

Premier zauważył, że najlepsze kraje do życia to te, w których te nierówności, również płacowe, "są relatywnie mniejsze, spłaszczone".

Jak podkreślił, rząd był za to "przez lata krytykowany", tymczasem - mówił - "okazało się, że mieliśmy rację". "Że podnosimy jednocześnie produktywność, konkurencyjność naszej całej gospodarki, a jednocześnie te przestrogi ówczesne, które mówiły z doprowadzimy poprzez to do bardzo wysokiego bezrobocia, tamte przestrogi liberalnych ekonomistów Platformy Obywatelskiej kompletnie się nie sprawdziły" - oświadczył.

"Mamy dziś najniższy poziom bezrobocia w historii III RP i drugi najniższy w UE", dodał.

Źródło: Telewizja Republika/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy