Moment zwrotny w historii piłki nożnej. Superliga stała się faktem

Artykuł
Planowana jest konsultacja z FIFĄ i UEFĄ w sprawie współpracy
Fot. pixabay/12019

Dwanaście klubów oficjalnie potwierdziło, że zawarte zostało porozumienie dotyczące nowych rozgrywek.

W rozgrywkach mają wziąć udział największe zespoły na świecie.

- Dwanaście najważniejszych drużyn w Europie ogłasza, że osiągnięto porozumienie w sprawie nowych rozgrywek: Superligi, która będzie zarządzana przez kluby założycielskie. Stały się nimi AC Milan, Arsenal FC, Atletico Madryt, Chelsea FC, FC Barcelona, FC Inter Mediolan, Juventus Turyn, Liverpool FC, Manchester City, Manchester United, Real Madryt i Tottenham Hotspur - brzmi początek oświadczenia nowej organizacji.

Decyzja powoduje zagrożenie Ligii Mistrzów. Spotkania w ramach Superligi miałyby odbywać się w środku tygodnia.

Wszystkie drużyny potwierdziły, ze chcą, aby sezon inauguracyjny rozpoczął się jak najszybciej. Pierwszy sezon Superligi może ruszyć tuż po Euro 2021.

Prezesem został Florentino Perez, który podkreślił chęć pomocy.

- Pomożemy futbolowi na każdym poziomie i zaprowadzimy go na należne mu miejsce na świecie. Futbol to jedyny globalny sport na świecie z ponad 4 miliardami fanów i to nasza odpowiedzialność jako wielkich klubów, by spełniać pragnienia kibiców - zaznaczył.

- Rozgrywki pomogą w rozwoju finansowym i wesprą europejski futbol poprzez długookresowe zobowiązanie do wypłat solidarnościowych. Te będą rosły wraz z przychodami ligi. Przekroczą 10 miliardów euro w trakcie początkowego okresu. Wszystko będzie zrównoważone finansowo, podpisane zostanie także zobowiązanie w sprawie ram wydatkowych. W zamian kluby założycielskie otrzymają 3,5–miliarda euro na wydatki związane z infrastrukturą oraz pokrycie strat wywołanych pandemią koronawirusa - poinformowano w oświadczeniu Superligi.

Źródło: realmadryt

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy