Przejdź do treści
22:10 Prezydent Andrzej Duda: jestem zdumiony gwałtownymi reakcjami premiera Donalda Tuska na formowane na granicy polsko-niemieckiej patrole obywatelskie. Tworzą je ludzie, którzy pomagają Straży Granicznej w realizacji jej zadania
21:28 USA: Izba Reprezentantów przegłosowała w czwartek "jedną wielką piękną ustawę" łączącą obiecane przez Donalda Trumpa cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów
18:10 Gośćmi "Poranka w Radiu Republika" będą w piątek: Janusz Życzkowski (dziennikarz, publicysta) g. 6:16, Michał Listkiewcz (były prezes PZPN) g. 6:26, Jakub Maciejewski (publicysta) g. 6:36 oraz główny gość "Poranka" Marek Jakubiak (Republikanie) g. 7:08
Wydarzenie W piątek (4.07) w godz. 11.00-19.00, w Piotrkowie Trybunalskim przed galerią przy ul. Słowackiego zbierane będą podpisy w sprawie referendum. O g. 11.00 konferencja prasowa grupy referendalnej z ministrem Mariuszem Błaszczakiem i Januszem Kowalskim
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Młodzi Europejczycy walczą w Syrii u boku Al-Kaidy

Źródło: Domena Publiczna

Rośnie liczba młodych Europejczyków, którzy są rekrutowani przez Al-Kaidę i wyjeżdżają do Syrii, by walczyć z reżimem Baszara el-Asada - poinformowali szefowie MSW Francji i Belgii, Manuel Valls i Joelle Milquet, na konferencji prasowej w Brukseli.

Między 1,5 tys. a 2 tys. młodych ludzi z krajów UE wyjechało do Syrii od wybuchu tamtejszego konfliktu w 2011 roku; jeszcze w czerwcu liczbę tę szacowano na około 600 - poinformowali Valls i Milquet.

- Gdy wybuchł konflikt w Syrii, trudno było podejmować jakieś kroki (w tej sprawie), ponieważ wtedy jechano tam by walczyć z reżimem, który był potępiany przez wszystkich. Trudno było wtedy kogoś o to oskarżać - powiedział Valls.

- Dziś sytuacja uległa zmianie - dodał francuski minister, wyjaśniając, że większość osób, która chce walczyć w Syrii z reżimem Asada deklaruje, że pragnie dołączyć do grup bliskich Al-Kaidzie. - To bardzo niepokojące zjawisko - powiedziała minister Milquet.

Francja i Belgia koordynują działania krajów unijnych zaniepokojonych tym zjawiskiem. Milquet i Valls spotkali się już trzykrotnie z szefami MSW Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Włoch, Szwecji i Danii.

Rozmowy takie odbyły się też w Brukseli w środę wieczorem i wzięli w nich udział również przedstawiciele USA i Kanady - powiedziała Milquet.

Unia Europejska stara się walczyć z rekrutacją bojowników, którą Al-Kaida i jej filie prowadzą w internecie. Jak wyjaśnił Valls Europejczycy mają zamiar likwidować stosowne portale. Dla Amerykanów walka z rekrutacją w sieci będzie trudniejsza, gdyż pierwsza poprawka do konstytucji, gwarantująca wolność słowa, zapewnia też swobodę wypowiedzi dżihadystom - dodał francuski minister.

W środę "New York Times" napisał, powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie, że do islamistów walczących w Syrii dołączają też młodzi ludzie z USA, zaś specjaliści ds. zwalczania terroryzmu obawiają się, że Al-Kaida zdoła utworzyć w Syrii bazę, z której będzie mogła organizować ataki na Europę i Izrael.

"New York Times" przywołuje też opinie ekspertów, którzy uważają, że rekrutowanie bojowników przez organizacje zbliżone do Al-Kaidy oraz nasilające się na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej konflikty na tle wyznaniowym i klanowym zmuszą wkrótce administrację prezydenta Baracka Obamy do zmiany polityki wobec tego regionu.

Założenie, że USA są teraz bezpieczniejsze niż po atakach z 11 września 2001 roku wydaje się chybione - uważają senator Dianne Feinstein i kongresmen Mike Rogers, którzy przewodzą komisjom ds. wywiadu w Senacie USA i w Izbie Reprezentantów. Nie wiadomo jednak, jaką formę miałyby przybrać działania prewencyjne USA na Bliskim Wschodzie - pisze "New York Times".

pap

Wiadomości

Kongres przyjął "wielki piękny projekt ustawy" Trumpa

Komendant główny PSP: trwa dogaszanie ognia w Ząbkach

Dwustu policjantów w Ząbkach. Mają dwa zadania

Gaszenie pożaru w Ząbkach utrudnia wiatr

Iran wstrzymuje współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej

Sławomir Cenckiewicz: Sprawy bezpieczeństwa są znacznie szersze niż wydaje się obywatelom

Bliski Wschód i wojna na Ukrainie tematami rozmów Trumpa z Putinem

Rozporządzenie ws. przywrócenia kontroli na niemieckiej granicy już w Dzienniku Ustaw

Mroczek przebił Tuska: to patrioci są zagrożeniem, nie migranci

Grzegorz Braun został przesłuchany w prokuraturze. "Nie przyznał się do stawianych zarzutów"

Klich i Schnepf nie zostaną ambasadorami – deklaruje Karol Nawrocki

W amoku po wyroku czyli Nowacka obraża TK za postanowienie ws. religii: "grupa przebierańców i uzurpatorów"

Dlaczego premier Tusk tak bardzo nienawidzi prof. Cenckiewicza? Analiza internauty

Pożar bloków opanowany! Nie ma informacji o ofiarach

Iga Świątek w 3. rundzie Wimbledonu!

Najnowsze

Kongres przyjął "wielki piękny projekt ustawy" Trumpa

Iran wstrzymuje współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej

Sławomir Cenckiewicz: Sprawy bezpieczeństwa są znacznie szersze niż wydaje się obywatelom

Bliski Wschód i wojna na Ukrainie tematami rozmów Trumpa z Putinem

Rozporządzenie ws. przywrócenia kontroli na niemieckiej granicy już w Dzienniku Ustaw

Komendant główny PSP: trwa dogaszanie ognia w Ząbkach

Dwustu policjantów w Ząbkach. Mają dwa zadania

Gaszenie pożaru w Ząbkach utrudnia wiatr