Mjanma. Wojsko zniszczyło kolejny kościół katolicki. W sumie już o najmniej 22

Artykuł
Fot. Twitter/NICHOLAS

Wojsko Mjanmy niszczy kolejne kościoły w zamieszkanych przez chrześcijan regionach tego w większości buddyjskiego kraju. W tych dniach został spalony kościół katolicki św. Mikołaja w Thantlang w stanie Czin na zachodzie kraju, poinformowała eKai Kilka dni wcześniejpopaliła kościół baptystów i 49 innych budynków w Thantlang.

Birmańskie wojsko ignoruje apele Kościoła w Mjanmie i papieża Franciszka, aby nie atakować kościołów podczas brutalnego tłumienia oporu wobec zamachu stanu z 1 lutego. W listopadzie 2017 roku, podczas wizyty papieża w Mjanmie Franciszek spotkał się z głównodowodzącym armii i obecnym przywódcą junty, generałem Min Aung Hlaingiem. Jak informowały państwowe media, generał zapewnił Franciszka, że w Mjanmie nie ma dyskryminacji na tle etnicznym czy religijnym.

Według informacji Organizacji Praw Człowieka w Czin (CHRO), od sierpnia do listopada 2021 roku, wojsko zniszczyło w tym najbiedniejszym stanie Mjanmy co najmniej 22 kościoły i ponad 350 domów. Zamieszkany w większości przez chrześcijan region Czin jest ośrodkiem oporu przeciwko juncie i dlatego stał się celem zaciekłych ataków wojska. Od września ponad 10 tys. mieszkańców Thantlang uciekło do lasów lub przez granicę do sąsiedniego indyjskiego stanu Mizoram.

Źródło: eKai

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy