Mińsk szykuje odpowiedź na sankcje UE. Będą „ostre i adekwatne”

Artykuł
kremlin.ru

Białoruskie MSZ oświadczyło, że w reakcji na uchwalone przez Unie Europejską nowe sankcje wobec Białorusi, Mińsk odpowie działaniami „ostrymi, asymetrycznymi, lecz adekwatnymi”.

„Wyłącznie w charakterze odpowiedzi, tak jak zapowiadaliśmy, zastosujemy środki ostre, asymetryczne, lecz adekwatne” – przekazało w komunikacie białoruskie MSZ.

Resort białoruskiej dyplomacji nazwał sankcje „szkodliwymi i niemającymi perspektyw”, zarzucono Unii Europejskiej dążenie do „ekonomicznego zaduszenia Białorusi i maksymalnego pogorszenia życia Białorusinów”.

W związku z wywołanym przez władze Białorusi kryzysem migracyjnym Rada Unii Europejskiej przyjęła w czwartek kolejny pakiet sankcji wobec Białorusi. Restrykcje polegają na zakazie wjazdu do państw Unii Europejskiej i zamrożeniu aktywów finansowych.
Sankcje obejmują zarówno konkretne osoby, jak i podmioty państwowe zaangażowane w wywoływanie destabilizacji politycznej. Ma to związek z szeregiem represji wobec demokratycznej opozycji, a także prowadzoną przez Moskwę i Mińsk wojną hybrydową z Polską.

Sankcje dotyczą m.in. linii lotniczych Belavia, przedsiębiorstwa chemicznego Grodno Azot, Biełaruśnieftu i producenta opon Biełszyna.

Źródło: pap.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy