Minister infrastruktury: Robimy wszystko, aby istniejące drogi w Polsce były coraz bardziej bezpieczne

Artykuł
Program bezpieczna infrastruktura to 2,5 mld zł środków budżetowych
Fot. Canva

Dziś odbyła się konferencja prasowa w Stołpiu, miejscowości położnej przy drodze krajowej nr 12 prowadzącej z Lublina do Chełma, gdzie kończona jest budowa chodnika wzdłuż tej trasy. Chodnik będzie służyć m.in. dzieciom uczęszczającym do miejscowej szkoły.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że budowa chodnika w Stołpiu to kolejny dowód na to, że coraz częściej drogi w Polsce są wyposażone w nowoczesną infrastrukturę, która chroni pieszych i rowerzystów, ale także podnosi bezpieczeństwo na jezdni.

- Tak właśnie przekłada się program bezpiecznej infrastruktury drogowej przyjęty przez rząd. Robimy wszystko, aby istniejące drogi w Polsce były coraz bardziej bezpieczne - powiedział.

- W najbliższym czasie 12 tys. przejść dla pieszych będzie w sposób absolutnie profesjonalny, skuteczny, doświetlone. Piesi na przejściach będą widoczni dla kierujących, a kierowcy będą widzieli pieszych z daleka i nie tylko tych przechodzących przez jezdnię, ale także tych, którzy zamierzają wejść na jezdnię. Celem jest zmniejszenie liczby wypadków, zmiana tej sytuacji, kiedy Polska jest na czele niechlubnego rankingu w Europie, rankingu państw, w których dochodzi do największej liczby wypadków drogowych – dodał Adamczyk.

Sasin nawiązał do podpisanej tego samego dnia umowy na budowę obwodnicy Chełma, która ma wyprowadzić ruch z miasta i zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu. Podkreślił, że równie ważne jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

- Dbamy o bezpieczeństwo Polaków we wszystkich aspektach, nie tylko dotyczącym szybkiego ruchu samochodowego, ale też bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów. W tym konkretnym przypadku naszą intencją było zapewnienie bezpiecznej drogi do szkoły, (…) do której uczęszczają dzieci z pobliskich miejscowości. Do niedawna były zmuszone poruszać się poboczem ruchliwej drogi. Możemy sobie wyobrazić, jak to było niebezpieczne – powiedział Sasin.

Przypomniał, że gdy był w tej miejscowości półtora roku temu, to od dyrektora szkoły i wójta dowiedział się, o potrzebie budowy chodnika, o który mieszkańcy zabiegają już od 10 lat.

- Cieszę się, że udało się to oczekiwanie mieszkańców Stołpia, dzieci, rodziców, nauczycieli, władz samorządowych, zrealizować – dodał.

- To jest niezwykle dla nas ważne, dla rządu, aby Polacy czuli się bezpiecznie. (…) Tutaj w Stołpiu, w powiecie chełmskim, na Lubelszczyźnie pokazujemy, że o to bezpieczeństwo w kompleksowy sposób potrafimy zadbać – podkreślił Sasin.

39544071_39544015_670

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber przypomniał, że Program bezpieczna infrastruktura to 2,5 mld zł środków budżetowych.

- Bezpieczne przejścia dla pieszych, ciągi pieszo rowerowe, zatoczki autobusowe, ronda, światła sygnalizacyjne, bezpieczne skrzyżowania – to wszystko już jest i będzie w najbliższych latach realizowane w ramach Programu bezpieczna infrastruktura, bo chcemy w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego – powiedział Weber.

W Stołpiu jest kończona budowa 480 metrów chodnika oraz oświetlenia drogi krajowej nr 12 na długości 1,2 km. Koszt inwestycji to około 1 mln zł. Gmina przygotowała projekt kosztem około 100 tys. zł, budowę sfinansowano z Programu bezpieczna infrastruktura drogowa.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy