Minister Zdrowia zachęca do szczepień. Ruch antyszczepionkowy przeszkadza

Artykuł
Antyszczepionkowcy utrudniają wypowiedzi Ministra
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

- To nas jest zdecydowanie więcej, nie dajmy się zakrzyczeć nielicznej grupie antyszczepionkowców. I naprawdę szczepmy się — powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia spotkał się z dziennikarzami w poniedziałek przed ośrodkiem zdrowia w miejscowości Jeżowe na Podkarpaciu, gdzie pojawiła się również grupa ok. 20 przeciwników szczepień. Wśród nich był poseł Konfederacji Grzegorz Braun.
-To jest bardzo trudny dzień, ponieważ tutaj towarzyszy nam ruch antyszczepionkowy, który stara się zaburzyć nasze dzisiejsze spotkanie — powiedział Adam Niedzielski.

Dodał, że — doszliśmy do takiego punktu w czasie, kiedy te normalne rozmowy są bardzo utrudnione. Przypomniał niedzielne zdarzenie, kiedy to punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim został zaatakowany przez antyszczepionkowców.
- Dzisiaj mamy do czynienia z taką samą sytuacją. Tutaj zebrały się osoby, które nie wierzą w szczepienie i które bardzo agresywnie reagują – ocenił Niedzielski.

Minister Niedzielski podkreślił, że nie ma mowy o przymusie szczepień, więc zarzuty, które są tutaj artykułowane, są po prostu nietrafione.

- Jesteśmy w szczególnej sytuacji, gdzie mamy perspektywę ryzyka niebezpieczeństwa pojawienia się czwartej fali pandemii. To szczepienia są dla nas jedynym ratunkiem, tym, co może nas uratować. Jeżeli patrzymy na kraje zachodnioeuropejskie, to widzimy, że tam szczepienia właśnie działają. Bo przy liczbie zakażeń, która jest bardzo wysoka – kontynuował Niedzielski.
- W przypadku Wielkiej Brytanii ona wynosi ok. 30 tys. - mamy bardzo mało hospitalizacji i co najważniejsze, mamy bardzo mało zgonów – podkreślił minister.

Gdzie jest najgorzej?

Minister zdrowia zaznaczył, że poniedziałkowe spotkanie — podkarpacka gmina Jeżowe jest jedną z najsłabiej wyszczepionych w Polsce — miało na celu ustalenie, jakimi sposobami przekonać obywateli do szczepień. - Miałem przyjemność rozmawiać zarówno z wójtem, jak i z kierownikiem przychodni. Na ogół szukamy pewnych metod, motywacji, które mogłyby zachęcić do tego, żeby się szczepić – zastrzegł Niedzielski.

- Wczoraj była bardzo ważna data. Zapamiętajcie 25 lipca, jako datę, kiedy po raz pierwszy te wirtualne hejty ze strony antyszczepionkowców przerodziły się w autentyczną, fizyczną agresję. Niestety, musimy się liczyć z tym, że te zjawiska narastają.

Pamiętajcie, że to nas jest zdecydowanie więcej, nie dajmy się zakrzyczeć nielicznej grupie antyszczepionkowców. I naprawdę szczepmy się – zaapelował Adam Niedzielski.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy